EKONOMİ
Giriş Tarihi : 29-01-2016 16:42

Yılmaz Mesleksizlik Türkiye'nin Büyük Bir Problemi

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, mesleksizliğin Türkiye’deki büyük bir problem olduğunu söyledi.

Yılmaz Mesleksizlik Türkiye'nin Büyük Bir Problemi

 Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, mesleksizliğin Türkiye’deki büyük bir problem olduğunu söyledi. Başkan Yılmaz, bu sorunun çözümüne ilişkin politikalar üretilmesi gerektiğini kaydetti. 

Samsun Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü’nün, İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu Toplantısı, Büyükşehir Belediyesi Mavi Işıklar Eğitim, Dinlenme ve Engelliler Rehabilitasyon Merkezi’nde yapıldı. Samsun Valisi İbrahim Şahin başkanlığında yapılan toplantıya Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Büyükşehir Belediyesi GenelSekreter Yardımcısı Sefer Arlı, Samsun Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Hasan Kılıçarslan, İl Milli Eğitim Müdürü Aytekin Girgin, Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Necmi Çamaş ile iş adamları katıldı. 

Toplantının soru cevap kısmında söz alan Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, mesleksizliğin Türkiye’de büyük bir sorun olduğunu söyledi. Belediyeye iş başvurusu yapanların yüzde 98’sinin mesleğinin olmadığına dikkat çeken Başkan Yılmaz, “Ülkemizde işsizlik sorunu yoktur. Maalesef iş beğenmeme ve mesleksizlik sorunu vardır. Mesleği de insanlara sosyal devletin vermesi gerektiğini düşünüyorum. Neden mesleği olmadığını sorduğumda mesleği nereden edineceğini soruyor. Üretimin içinde olmadan, birileri elimden tutmadan mesleği nereden öğreneceğim, bunu da devletin yapması lazım diyor. O zaman insan düşünüyor. Mesleksizlikle ilgili sorunun çözümüyle ilgili olay, Türkiye’nin önünde önemli bir problemdir. Yaptığımız işlerin kalitesini tutturabilmek için bile inanılmaz mücadele veriyoruz. Bu işlerin hakikaten mesleksizlikle ilgili konunun üzerinde durulması lazım. Bu konu bizi çok üzüyor ve yoruyor." ifadelerini kullandı. 

İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu Toplantısı, Samsun’da en çok insan istihdam eden, kadın ve engelli çalıştıran, en çok kurs ve iş başı eğitim programı düzenleyen firmalara ödüllerinin verilmesiyle sona erdi.

AdminAdmin