GÜNCEL
Giriş Tarihi : 29-12-2021 19:30   Güncelleme : 29-12-2021 19:32

Uzaktan çalışanlar dikkat! Caydırıcı para cezası geliyor

Fransa, uzaktan çalışma kurallarına uymayan şirketlere idari nitelikte yaptırımlar uygulamak için yasa tasarısında değişikliğe gidecek.

Uzaktan çalışanlar dikkat! Caydırıcı para cezası geliyor

Euronews'te yer alan habere göre; Çalışma Bakanı Elisabeth Borne, uzaktan çalışma sistemi kurmakta isteksiz olan şirketlere idari para cezası vermek istediklerini söyledi. Borne'un sendikalarla yaptığı toplantı sonrası Bakanlık ofisinden yapılan açıklamada, "Bakan, sosyal taraflara daha caydırıcı ve daha hızlı idari nitelikte yaptırımlar uygulamak için yasa tasarısında değişiklik önermek istediğini duyurdu" denildi.

Bakanlık, müfettişlerin, "bazı şirketlerin ulusal şirket protokolünde (PNE) öngörülen uzaktan çalışmanın uygulanmasına direnç gösterdiğini" kaydettiğini bildirdi.


Ülkenin en büyük üçüncü konfederasyonu Force Ouvriere'in (FO) genel sekreteri Michel Beaugas, "Karşı çıkan şirketler için idari para cezaları yasa tasarısında değişiklik yapılarak getirilecek" diye konuştu. CFTC Başkanı Cyril Chabanier de "uzaktan çalışma kurallarına gerçekten uymayan şirketlere cezai yaptırımlar olacak" dedi.

"3 GÜN UZAKTAN ÇALIŞMA ZORUNLU"

Başbakan Jean Castex, dün yaptığı açıklamada ocak ayından itibaren imkanı olan tüm işletmeler için uzaktan çalışmanın 3 hafta süreyle haftada en az 3 gün zorunlu olacağını kaydetti. Castex, ayrıca 'uygun şirketlerden' bu süreyi 4 güne çıkarmasının istenebileceğini bildirdi.

 

 

ETİKETLER:

Fransa , Covid-19 , uzaktan çalışma

AdminAdmin