EKONOMİ
Giriş Tarihi : 07-09-2020 15:46   Güncelleme : 07-09-2020 15:46

ULUSOY UN, ÜRETİM KAPASİTESİNİ 2100 TON/GÜNE ÇIKARDI

Türkiye’nin en büyük un üreticisi ve ihracatçısı firmalarından biri olan Ulusoy Un, Samsun Gıda Organize Sanayi Bölgesi’nde yer alan “50. Yıl Tesisi”nin 600 ton/gün buğday işleme kapasiteli ikinci bölümünü tamamlayarak üretim kapasitesini 2100 ton/güne çıkardı. Geçtiğimiz yıla göre üretimini 2 kat arttıran Ulusoy Un, 2021’in son çeyreğinde tesisin üçüncü bölümünü de tamamlayarak 100. yıl hedeflerine bir adım daha yaklaşılmış olacak.

ULUSOY UN, ÜRETİM KAPASİTESİNİ 2100 TON/GÜNE ÇIKARDI

2019 yılında 3 milyar 52 milyon konsolide ciroyla kapatan ve son 10 yılda yüzde 30’luk bir büyüme yakalayan Ulusoy Un, yatırımlarına devam ediyor. Çorlu ve Samsun’daki günlük 900 ton/gün üretim kapasiteli fabrikalarına ek olarak Aralık 2019’da faaliyete geçirdiği Samsun Gıda Organize Sanayi Bölgesi’nde yer alan 600 ton/gün kapasiteli “50. Yıl Tesisi” isimli 3. fabrikasıyla üretimini 1500 ton/gün buğday işleme kapasitesine çıkaran Ulusoy Un, fabrikanın günde 600 ton buğday işleme kapasiteli ikinci bölümünü faaliyete geçirdi. Böylece günde 2100 ton/gün buğday işleme kapasitesine ulaşan Ulusoy Un, 100. yıl dolayısıyla belirlenen “dünyanın tarımsal sanayi alanında sayılı markalarından biri olma” hedefi için önemli bir adım attı. Konuyla ilgili açıklama yapan Ulusoy Un Yönetim Kurulu Başkanı Eren Günhan Ulusoy, “Tesisimizin birinci fazı, Aralık 2019’da devreye girdi. Şimdi de ikinci bölümü üretime sunmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Böylelikle bir önceki yıl 900 ton/gün olan üretim kapasitemiz, şu an itibariyle 2100 tona yükselmiş oldu ve kapasitemizi tam 2 katına çıkardık. Üretim kapasitemizi ileriye götürecek tesisimiz, son teknoloji olarak tasarlandı ve uygulandı. Hijyen şartlarını en üst noktaya taşıdığımız ve sektörümüz adına örnek gösterilecek tesisimiz, ülkemizin üretim gücüne uzun yıllar hizmet edecek altyapıya sahip” dedi. 100. yıl hedeflerine emin adımlarla ilerlediklerini kaydeden Ulusoy, “100. yılda hedefimiz, Türkiye gibi önemli bir tarım ülkesinden, küresel alanda etkili bir tarımsal sanayi şirketi olabilmek. Bunun için durmadan çalışmaya, değer yaratmaya devam ediyoruz. Tüm çalışanlarımızla, yatırımcılarımızla, paydaşlarımızla hep birlikte bu hedefe ulaşacağımıza inancımız tam” diye konuştu.

Gıdada dünyada en yüksek stantlara sahip üretim tesisi

Son 10 yıl içinde ortalama yüzde 30’luk bir büyüme yakaladıklarını sözlerine ekleyen Eren Günhan Ulusoy, “50. Yıl Tesisi’, bizim için salt bir binadan ibaret değil. Burada bir kültür güçlenmesi de gerçekleştiriyoruz. İddiamız, gıdada dünyada en yüksek standartlara sahip üretim tesisine sahip olmak. Pandemi döneminde de gıda sektörünün ne denli önemli olduğunu bir kez daha gördük. Buradaki hedefimiz; ilk olarak yüksek kalite standartlarında üretim gerçekleştirmek. Tesisimizin 2021’in son çeyreğinde 3. fazı da tamamlandığında, günlük 2000 tona ulaşan bir üretim kapasitesi ortaya çıkacak. Gıda güvenliği açısında da bu kapasite çok önemli. İnsanların gıdaya ulaşırken, böyle bir tesisin çalışıyor ve hammadde depoluyor olması istikrar sağlıyor. Yine pandemi döneminde bu tesisin birinci fazı devreye alınmıştı ve sürecin getirdiği tüm olumsuzluklara rağmen aralıksız olarak üretime devam etti. ‘50. Yıl Tesisi’mizin tüm fazlarının faaliyete geçmesi, 2000 bin ton üretim; 1500 ton un, 30 bin çuval un, 10 milyon ekmek demek. İhracat yaptığımız pazarlardaki gücümüzü arttırmamız adına da önemli bir hamle.” açıklamalarında bulundu.

AdminAdmin