DÜNYA
Giriş Tarihi : 02-05-2022 21:16

Ukrayna’da savaş mağduru hayvanları kurtaran gönüllüler

Ukrayna’da kuruluşlar ve gönüllüler, güvenli tahliye yollarının olmamasına rağmen binlerce hayvanı AB ülkelerine nakletmek için kurtarma çalışmalarını organize ediyor. Gönüllülerin savaş mağduru hayvanlar için verdiği mücadeleden, Foto muhabiri Javier Fergo’nin objektifine yansımalar…

Ukrayna’da savaş mağduru hayvanları kurtaran gönüllüler

Rus işgalinin başlamasından bu yana 5 milyondan fazla insan Ukrayna’yı terk etti ve milyonlarca insan ülke içinde yerinden edildi. 

Ancak gönüllüler, savaş mağduru binlerce hayvanı – evcil hayvanlar, çiftlik hayvanları ve hayvanat bahçesi hayvanları – kurtarmak için günlük kurtarma çalışmalarını organize ediyor.

Köpekler, Kiev’deki Korchuvate barınağında bir gönüllüyü takip ediyor.

Köpekler, Kiev'deki Korchuvate barınağında bir gönüllüyü takip ediyor

Polish Centaurus Vakfı, Ukrayna Binicilik Federasyonu ve Lviv Hayvan Barınağı gibi kuruluşlar, hayvanları her gün savaştan kurtarmaya çalışıyor.

Kiev'in kuzeybatısındaki yıkılan Borodianka kasabasından bir görünüm
Kiev’in kuzeybatısındaki bir kasaba olan Borodianka’nın bir görünümü, Rus ateşi tarafından yok edildi.

Büyük ve değerli bir gönüllü ordusunun yanı sıra çevrimiçi olarak destek olan gönüllüler mevcut. Yaşam hakkında saygı duyan gönüllüler, özel bağışlar yoluyla sahadaki gönüllülere fon sağlıyorlar.

Savaşın başlamadığı günden bu yana kaç hayvanın ülke dışına çıkarıldığını veya geride kaldığını belirlemek mümkün değil. 

Kesin olan şu ki, AB ülkelerine toplu taşıma, kamyonetler, kamyonlar ve özel otomobiller ile her gün sayıda hayvan güvenli alanlara ulaştırıyor.

Polish Centaurus Vakfı’nda şoför olan Patrick, Ukrayna ordusunun yanında savaşmak için gönüllü olarak Ukrayna’ya geldi ancak reddedildi. Eve dönmek istemeyen Patrick, yaklaşık bir aydır Ukrayna ile Polonya arasındaki hayvanlara ve insanlara yardım ediyor.

31 yaşında genç bir Danimarkalı olan Patrick, Centaurus Vakfı'nda gönüllü bir sürücüdür.  Yiyecek ve hayvan kafesleriyle dolu beyaz bir minibüsle seyahat ediyoruz.  Ukrayna ordusunun yanında savaşmak için gönüllü olarak Ukrayna'ya geldi.  Askeri eğitimi var ama savaş deneyimi yok, bu yüzden reddedildi.  Ancak eve dönmek istemedi ve yaklaşık bir aydır Ukrayna ile Polonya arasındaki hayvanlara ve insanlara yardım ediyor.

Bir köpek insanların dikkatini çekmek için patisini uzatıyor; bir gönüllü, her ikisi de Kiev hipodromunda derme çatma bir sığınağın içinde bir köpek taşıyor.

Polish Centaurus Vakfı tarafından yönetilen, dört farklı milletten insandan oluşan yedi araçlık bir konvoy, Kiev’de gıda ve veteriner cerrahi malzemeleri dağıtıyor. Görevleri, hayatta kalan köpekleri Kiev’in kuzeydoğusundaki Borodianka kasabasında şiddetli bombardımana maruz kalan bir barınaktan çıkarmaktı.

Harkov Ecopark’tan ötenaziden kurtarılan genç bir aslan, bir vahşi yaşam barınağındaki yeni evine transfer ediliyor.

Kharkiv Ecopark'tan ötenaziden kurtarılan genç bir aslan, bir vahşi yaşam koruma alanındaki yeni evine transfer edildi

UAnimals’tan Nataliya Popova ve ortağı, vahşi yaşam merkezi için yiyecek ve veteriner ilaçlarını boşaltırken çok mutlu görünüyorlar.

Nataliya Popova vahşi hayvan barınağında bir portre için poz veriyor
Nataliya Popova ve eşi, Kiev'in eteklerinde işlettiği vahşi yaşam merkezi için yiyecek ve veteriner ilaçlarını boşaltırken memnun görünüyorlar
UAnimals’tan Nataliya Popova ve ortağı, vahşi yaşam merkezi için yiyecek ve veteriner ilaçlarını boşaltırken memnun görünüyorlar.

Hayvanların kurtarılması, bakımı ve çıkarılmasında yorulmadan çalışan bir diğer hayvan örgütü de, savaşın başından beri gönüllüleri koordine eden Ukraynalı bir örgüt olan UAnimals.

AdminAdmin