SİYASET
Giriş Tarihi : 25-04-2022 20:23

Türkel: "Ne olur Suriyelilere evinizi satmayın"

AKP hükümetinin Türkiye’deki konutları yurt dışında pazarlaması için emlak sektörünü destekleme kararı almasına CHP Samsun İl Başkanı Fatih Türkel’den sert tepki geldi. Ev sahiplerine ve tüm Samsun halkına çağrı yapan Türkel, “Evinizi arsanızı, dükkanınızı, tarlanızı ne olur Suriyelilere satmayın. Hatay gibi, Kilis gibi olmayalım. Halen şansımız var” dedi.

Türkel:

Türkiye’deki gayrimenkulleri yurt dışında pazarlayıp satması için emlakçıların hizmet ihracatçısı kapsamına alınarak desteklenmesi kararına CHP Samsun İl Başkanı Fatih Türkel’den sert tepki geldi. Türkel, “Samsun’daki ev sahiplerine çağrıda bulunuyorum. Hatta yalvarıyorum. Ne olursunuz evinizi, arsanızı, dükkanınızı, tarlanızı Suriyelilere satmayın. Biliyorum herkes ekonomik olarak çok zor durumda. Siz evinizi Suriyeliye, Afgan’a Pakistanlıya şimdi satarsanız belki bir süre rahat edeceksiniz. Fakat bunun acısını çocuklarınız ve torunlarınız ömür boyu çekecek” dedi.

Hükümetin akıl tutulması yaşadığını, uygulanan politikaların Türkiye’de derin yaralar açmaya devam ettiğini ifade eden Türkel, Samsun’daki tüm sivil toplum kuruluşlarına siyasi parti temsilcilerine de yaparak, “Kıymetli emlakçı esnafımız, vatan bugün kazanacağın paradan daha önemli. Bu ülkenin her karış toprağında şehitlerimizin kanı var. Size de yalvarıyorum. Gelin bu işe destek olmayın. Kıymetli Samsunlular, kıymetli parti temsilcileri gelin siyaseti bu konuda bir kenara bırakın ve Samsunumuza birlikte sahip çıkalım” açıklamasını yaptı.

Hatay ve Kilis bize ders olsun

Göçmen politikası oluşturmadan günübirlik kararlarla Türkiye’nin demografik yapısının hızla değiştiğini vurgulayan CHP Samsun İl Başkanı Türkel yazılı açıklamasında şu görüşlere yer verdi: “Atatürk’ün hasta yatağında savaşmadan aldığı Hatay ve Kilis bize ders olsun. Göç İdaresi Başkanlığı’nın verilerine göre, Hatay’da yaşayan Suriyelilerin sayısı 433 bine ulaştı. Bu, kentin toplam nüfusunun 25.97’si Suriyelilerin oluşturduğunu bize gösteriyor.  Kilis’te durum daha kötü. 107 bin 458 Suriyeli, kent nüfusunun yüzde 73.69’nu oluşturuyor. Bu oranın Şanlıurfa’da yüzde 20.06,   Gaziantep’te yüzde 21.76, ve Mersin’de yüzde 12.84 olduğunu görüyoruz. Samsun’da ise 10.526 Suriyeli nüfusumuzun yüzde 0.77’sini oluşturuyor. Henüz vaktimiz varken, Adana, Mersin, Kilis gibi olmamak için elimizden geleni tüm Samsunlular olarak yapmalıyız. Bu bizim vatanımıza ve Samsunumuza borcumuzdur.”

Bir zamanlar Samsun’un gözbebeği olan ve kentin merkezi kabul edilen çiftlik caddesi ve çevresinin Suriyelilerin merkezi durumuna geldiğini de anlatan Türkel sözlerini şöyle sürdürdü: “100. Yıl bulvarından Irmak caddesine kadar olan bölümde kendinizi Suriye’de sanıyorsunuz. Bu bölge, bir zamanlar konutların ve dükkanların en pahalı olduğu semtti. Şimdi Samsun halkı bu bölgeden ayrılmak için uğraşıyor. Evlerinizi boşaltmayın. Bölgenin tamamını sığınmacılara bırakmayın. Bir yıl daha sabredin Çiftlik eski güzel günlerine kavuşacak.”

İLİ   SURİYELİ SAYISI         NÜFUSA ORANI(%)

Hatay              433.939                      25.97

Gaziantep       463.633                      21.76

Adana             257.137                      11.36

Kilis                 107.458                      73.69

Mersin            242.739                      12.84

Şanlıurfa        227.918                      20.06

SAMSUN        10.526                        0.77

AdminAdmin