GÜNCEL
Giriş Tarihi : 02-07-2021 14:17   Güncelleme : 02-07-2021 14:20

Tosuncuk nasıl iade edilecek?

Çiftlik Bank üzerinden binlerce kişiyi dolandıran 'Tosuncuk' lakaplı Mehmet Aydın, Brezilya'da güvenlik güçlerine teslim oldu. Kırmızı bültenle aranan Aydın'ın Türkiye'ye iade işlemlerinin nasıl gerçekleşeceği de merak konusu oldu.

Tosuncuk nasıl iade edilecek?

Kurduğu 'Çiftlik Bank' ile 2018 yılında, 132 bin 222 kişiden 1 milyar 139 milyon lira toplayarak, yurt dışına kaçan ve kırmızı bültenle aranan, 'Tosuncuk' lakaplı Mehmet AydınBrezilya'da Sao Paulo Başkonsolosluğu'na teslim oldu.

Aydın, "Suçsuzluğumu ve mağduriyetimi kanıtlamak için kendi hür irademle Türk yargısına teslim olacağım. Bu noktada Türk yargısına vereceği kararda ve gerçeği bulacağımıza hiç şüphem yoktur" demişti.

Şimdi akıllardaki soru "Türkiye'ye iadesi nasıl gerçekleşecek?" oldu.

PİŞMANLIK DETAYI

Eski Interpol Daire Başkanı Yusuf Vehbi Dalda, TRT Haber ekranlarında 'Tosuncuk'un Türkiye'ye iadesinde atılacak adımları anlattı.

Kaçak bir sanık için imkanların azalmış olmasından ötürü teslim olma yoluna gidebileceğini ifade eden Dalga, "Avukatların söylemleriyle daha az bir cezayla kurtulabileceği düşüncesiyle teslim olmuş olabilir. Pişmanlık duymuş da olabilir" diyor.

 

İADE SÜRECİ

Türkiye'ye iade işlemlerinde Brezilya ile iş birliği yapılarak adım atılacağını ifade eden Dalda sözlerine şöyle devam etti:

"Teslim olması doğal olarak bulunduğu ülkedeki resmi mercilere de olabilirdi. Başkonsolosluğumuz bilgileri verdikten sonra o ülkenin resmi makamlarıyla görüşerek iş birliği yapacak. Ülkeden çıkabilmesi için bulunan ülkedeki resmi makamlarla görüşülmesi gerekir. Dışişleri Bakanlığı yetkilileri ve Interpol Daire Başkanlığı istişareleriyle görüşmeler ilerledikten sonra iade veya sınır dışı kararı alınacaktır. Interpol Daire Başkanlığı'ndan yetkililer havalimanına giderek sanığın teslim işlemini gerçekleştirecekler. Yargılama süreci ve mağdurların paralarının iadesi konuları ayrı bir şekilde değerlendirilir"