EKONOMİ
Giriş Tarihi : 29-09-2020 14:48   Güncelleme : 29-09-2020 14:48

Taşeron işçiler için talep: Eşit işe eşit ücret

Taşeron işçiler için yeni Toplu İş Sözleşmesi (TİS) görüşmelerine kısa bir süre kala kazanacakları haklar ve maaş zammı konusunda yeni talepler gelmeye devam ediyor. Binlerce taşeronun merakla beklediği maaş zammı konusunda "Eşit işe eşit ücret" talebi geldi. İşte detaylar...

Taşeron işçiler için talep: Eşit işe eşit ücret

4/D statüsüne kavuşan 900 binden fazla taşeron için yeni haklar 31 Ekim 2020 tarihinde yapılacak TİS görüşmesi ile belli olacak. İşçilerde maaş zammı konusunda beklenti yüzde 10 ila 17 arasında değişirken konu mecliste de sık sık yer almaya başladı. 

EŞİT İŞE EŞİT ÜCRET TALEBİ

Kamuda çalışan taşeron işçiler, bulundukları kurumlarda kadrolu kamu işçisi olarak görev yapan personellerle aynı maaşı almak istiyorlar.  

Bu kapsamda seslerini sosyal medyadan duyurmak isteyen taşeron işçiler siyasilerin de gündeminde yer alıyorlar. Taşeron işçilerin maaşlarına ilişkin düzenleme talepleri sosyal medya aracılığıyla dile getirilirken bunun yanında bazı siyasiler konuya ilişkin önerge sundular. 

CHP'DEN SORU ÖNERGESİ  

Cumhuriyet Halk Partisi'nden taşeron işçiler için eşit işe eşit ücret ödenmesi konusunda bir soru önergesi geldi. Ulaştırma Bakanı Karaismailoğlu'nun yanıtlaması istemiyle sunulan soru önergesine verilen yanıtta ise şu ifadeler yer aldı. 

"İşçilerin işe giriş tarihlerine göre ücret skalalarının tespit edilmesine ilişkin madde hükmü, ilk defa 15 Temmuz 2005 tarihinde imzalanan 11. İşletme Toplu İş Sözleşmesi ile kabul edilmiş olup, söz konusu tarihten sonra işe giren tüm işçilere (daimi -normal-, şehit yakını, gazi, engelli, eski hükümlü) uygulanmaktadır.” 

Çalışma Bakanlığı'nın eşit işe eşit ücret talebine nasıl bir yanıt vereceği ise 2020 TİS görüşmelerinde belli olacak. 2020 TİS görüşmeleri 1 Kasım öncesinde yapılması bekleniyor.