GÜNCEL
Giriş Tarihi : 18-06-2021 18:23   Güncelleme : 18-06-2021 18:57

SOYS BAŞKANI KOÇAK'TAN, OTOMOTİVDE PAZAR DEĞERLENDİRMESİ

Samsun otomotiv satıcıları derneği başkanı Mehmet Koçak '' Sektörde yavaşlama olma ihtimali yüksek.'' dedi.

SOYS BAŞKANI KOÇAK'TAN, OTOMOTİVDE PAZAR DEĞERLENDİRMESİ

Soys başkanı Mehmet Koçak gazetemize otomotiv sektörle ilgili açıklamalarda bulundu,

Mayıs sonu itibarıyla kısa değerlendirmeyi aşağıda iletiyorum; Otomotiv sektörü, tam kapanma ile birlikte sadece 11 gün çalışabildiği Mayıs ayında, 54,434 adete ulaşarak,yılbaşından beri süregelen yoğun talep dönemini sürdürmeyi başardı. Yılbaşından beri ulaşılan toplam 314 bin adetin üzerindeki satış rakamı, tüm zamanların rekoru düzeyinde. Otomotiv perakendecileri olarak sektörün ilk 5 ayındaki talepten memnun olduğumuzu ifade edebilirim.

Bununla birlikte, özellikle dünya üreticilerinde endişeye neden olan çip krizi nedeniyle geçen seneki kadar olmasa bu sene de bir arz daralması yaşanması ihtimali hala mevcut. Bazı markalar ve bazı modellerin yaz aylarında bulunurluk sorunu yaşamasından endişe ediyoruz. Ayrıca genel makro ekonomik göstergelerin ülke ekonomimiz açısından sinyal veriyor olması da endişe verici. Özellikle dövizdeki yukarı yönlü hareket araç fiyatlarında yükselmeye neden olabilir. Faizlerin de aynı şekilde yüksek olması araçlara ulaşmakta zorluklar yaratabilir.

Koçak,''Yaz ayları ve devamında gelecek sonbaharda yukarıda bahsettiğim sebeplerden ötürü sektörde yavaşlama oluşma ihtimali kuvvetleniyor. Ancak her ne olursa olsun yıl sonu toplam satışın 750-850 bin bandırma olacağını tahmin ediyorum.'' dedi.