GÜNCEL
Giriş Tarihi : 02-11-2021 21:37   Güncelleme : 02-11-2021 21:37

Samsun'da yolların konforu arttı, köye dönüş başladı

Samsun Büyükşehir Belediyesi Terme ilçesi Örencik Mahallesinin yol problemini ortadan kaldırıyor. Traktörlerin dahi gitmekte zorlandığı yolun önemli bir bölümünü betonla kaplayan belediye, ulaşımı konforlu hale getiriyor. Örencik Muhtarı Dursun Ali Güney, göç veren mahallesinin artık göç almaya başladığını söyledi.

Samsun'da yolların konforu arttı, köye dönüş başladı

İlkadım ilçesinde kent merkezinde hurda toplama ve ayırma belgesi olmayan gürültü ve çevre kirliliğine neden olan işletmelere yönelik bu faaliyetlerini ticaret alanlarında yapılmasına dair Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın hurda,atık toplayanların sayısının hızla artıp kontrolden çıkması, çöplerden hiçbir hijen kuralına uyulmadan, hastalık bulaşma riskine rağmen atık toplamanın sürdürülmesi, bunun yanında güvenlik zafiyeti de oluşması üzerine, atık ve hurda alımı yapan firmaların lisanlı firmalarla ticaret alanlarında yapılması için yerel yönetimlere gönderilen düzenleme sonrası harekete geçen İlkadım Belediyesi Haberleri">Belediyesi Zabıta ekipleri izinsiz ve ruhsatsız olarak devam eden işletmelere  faaliyetlerini sonladırması için 3 ay taşınma süresi  verildi. Verilen süre sonrası denetime çıkan ekipler 18 iş yerinde mühürleme işlemlerini gerçekleştirdi.

“Çöpe değil geri dönüşüm kutularına atalım”

Çevreye zarar veren her türlü olumsuzluğu engellemeye kararlı olduklarını söyleyen İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş;” Mahalle aralarında bu işi gelişi güzel yapan kişiler var. Görüntü kirliliğine yol açan bu durumla ilgili yoğun şikayet alıyorduk. Yaptığımız denetimlerde ilgili kişileri uyardık ve faaliyetlerine son vermeleri için belirli bir süre tanıdık. Bu şekilde davranmaya devam edip, hurdacılık faaliyetlerine mahalle aralarında devam edenlere zabıta ekiplerimiz Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın düzenlemesi sonrası kapama işlemlerini gerçekleştirdi. İlçede hurdacılar sitesi dışında şehir merkezinde seyyar hurdacılık yaparak çevre kirliliğine neden olan geri dönüştürebilen atıkların toplamasına izin verilen yetki ve lisanslı firmalar harici toplama yapan hurdacılara bundan sonrada yaptırımlarımız aralıksız olarak devam edecektir. Özellikle toplama yapan lisanlı firma ile toplama yapan araç ve çek çeklere Cip ve GPS sistemi ile takip ederek yetkisiz toplamaya ilçemizde müsaade etmeyeceğiz. Vatandaşlarımızdan geri dönüşüme kazandırılacak olan maddeleri çöplere değil, geri dönüşüm kutularına atmalarını yada belediye logolu lisanlı firma ekiplerine teslim etmelerini istiyoruz.” ifadelerine yer verdi.

AdminAdmin