DÜNYA
Giriş Tarihi : 20-12-2019 17:57   Güncelleme : 20-12-2019 18:32

Rusya İstanbul Başkonsolosu yılbaşı Resepsiyonu düzenledi

Rusya Federasyonu İstanbul Başkonsolosluğu, Türkiye’de yaşayan Rusya ve komşusu olan ülkelerin halkları ve yakın kardeş etnik topluluklara yönelik “Yılbaşı Resepsiyonu” düzenledi.

Rusya İstanbul Başkonsolosu yılbaşı Resepsiyonu düzenledi

Rusya Federasyonu İstanbul Başkonsolosluğu,  Türkiye’de yaşayan Rusya ve komşusu olan ülkelerin halkları ve yakın kardeş etnik topluluklara yönelik “Yılbaşı Resepsiyonu” düzenledi. Etkinliğe, Kuzey Kafkasya halkları, Ahıska Türkleri ve Kırım Tatarları’nı temsil eden sivil toplum kuruluşlarının üyeleri katıldı. Kırım Tatarları adına Kırım Tatar Kültür Dernekleri Federasyonu, Kırım Kalkınma Vakfı ve Uluslararası Kırım Dostları Derneği yetkilileri katılım gerçekleştirdi. Kırım Tatar Kültür Dernekleri Federasyonu Genel Başkanlığı, Kırım Kalkınma Vakfı Başkanlığı ve Uluslararası Kırım Dostları Derneği Başkanlığı görevlerini sürdüren Ünver Sel’e, Rusya Federasyonu İstanbul Başkonsolosu Andrey Vyaçeslavoviç Buravov,  tarafından ödül verildi. Başkonsolos Vyaçeslavoviç "

Yeni Yılın arifesinde gayriresmi dostane buluşmaların düzenlenmesi artik iyi bir gelenek oluyor. Bu formatta üçüncü defa biraraya geliyoruz.

Tarihi ve cografi nedenlerden otürü Türkiyenin toprakları birçok halklar için bir vatan olmuştur. Bu halkların bir kısmı da Kuzey Kafkasya, Kırım, Volga bölgesi dahil Rusyanın topraklarından gelmiştir. Bu toplumların temsilcileri onyıllar ve hatta yüzyıllar boyunca kendi tarihi anavatanla bağlarını, kendi dil, kültür ve geleneklerini koruyabildiler.

Bugün Rusya Federasyonu ve onun üyeleri ile Türkiye Cumhuriyeti arasında kültür, eğitim, bilim, sanat, ticaret ve ekonomi başta olmak uzere çesitli alanlardaki kapsamli iliskilerin geliştirilmesi icin gerekli koşullar mevcuttur.

Bu iliskiler bircok istikametlerde basarılı bir sekilde gelismekte ve sadece akraba halkları arasindaki ilişkiler olmakla kalmayıp Rusya ve Türkiye arasındaki daha geniş kapsamlı işbirliğinin ayrılmaz parçası olmuş bulunmaktadır.

2019 yılı içinde özellikle kültür alanında gerçekleştirilen birtakım önemli etkinlikler bu sene ülkelerimizde düzenlenen Karma Kültür ve Turizm Yılının programına renk kattılar. Bu yılın Temmuz ayında Yalova'da Rusya Federasyonunun Kuzey Kafkas cumhuriyetlerinden gelen sanat topluluklarının katılımı ile 16. Uluslararası Kafkas Müzik ve Dans Festivali yapıldı. Bundan önce Ocak ayında Dağıstan Cumhuriyeti Devlet Akademik Dans Topluluğu ‘Lezginka'nin konseri, Haziran

ve Ekim-Kasım aylarında ise Adıge Cumhuriyetinden gelen Nalmes Topluluğunun Türkiye'nin 8 şehirdeki konserler de izleyicilerin büyük sempatisini kazanmıştır.

Bu yılın Ağustos ayında da üçüncü Oset Kültürü Festivali başarılı bir şekilde Istanbulda gerçekleştirildi.

Geçen yılın Aralık ayında Ankarada düzenlenen Kırım Tatar Kültür Günlerinin de bahsedilen festivaller gibi geleneksel bir hal alacağını ümit ederiz"dedi.

 Rusya Federasyonu ile Türkiye Cumhuriyeti Arasındaki Bölgeler arası İlişkilerin Geliştirilmesine Aktif Katılımları” adına ödül takdim etti. Ünver Sel, o tarihte Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da düzenlenen Uluslararası Belgrad Diyaloğu Konferansı’nda bulunduğu için ödülü Sel adına Kırım Tatar Kültür Dernekleri Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı Necati Sezgen aldı. Sezgen, ödül beratı sırasında yaptığı konuşmada şunları ifade etti: “Türkiye, Rusya ve Kırım ile ilgili yaptığımız çalışmalara binaen yapılan bu değerlendirme bizim için oldukça önem arz etmektedir. Türkiye ve Rusya arasındaki olumlu gelişmeler her türlü engel ve zorluklara rağmen devam edecektir. Bu yolda samimi, dostane ve çalışmaları ile gönüllerimizde ayrı bir yer tutan Rusya Federasyonu Ankara Büyükelçisi merhum Andrey Karlov’un üzüntüsü hala içimizdedir. Bu dost insanı katledenler, bu ülkenin yurtsever insanlarına da kast etmişlerdir.  Bu coğrafyada dostluk ve barış köprülerini korumak, bu yolda yol alabilmek zorlu bir uğraştır. Bugün dünyada estirilen küreselleşme rüzgarı, insanları tek tip bir modele sokmaya çalışıyor. Bu rüzgardan etkilenen her dil her kültür yıpranıyor.  Savaşların getirdiği utanç, insanları bezdirmiştir. Bugün insanlık artık barışa susamıştır. Her kültür başka bir tat, başka bir renktir. Bir çabamız da; Kırım Tatarlarının kültürünün tadının bozulmaması ve renklerinin solmaması içindir.” Bu arada, Kırım ve Kırım Tatarlarının 2014 yılında düzenlenen demokratik referandum sonrasında Kırım’ın Rusya’ya bağlanmasıyla birlikte elde ettiği kazanımların üstünü çizen STK yetkilileri, Rusya Federasyonu İstanbul Başkonsolosluğu’nun düzenlediği resepsiyona katılmaktan dolayı mutlu olduklarını belirttiler. Kırım ve Kırım Tatarları hakkında gerçek ve doğru bilgi akışının sağlanamadığını da ayrıca belirten, Kırım Tatar Kültür Dernekleri Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Uluslar arası gazeteciler Birliği Başkanı Nihat Alparslan"Rus halkı ile kültürlerimiz çok iyi uyuşuyor.Bu akşam burada sayın baş konsolos Andrey Vyaçeslavoviç'e teşekkür ediyorum.Bizleri çok iyi ağırladılar"dedi

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Trabzonspor2653
 • 2Başakşehir FK2653
 • 3Galatasaray2650
 • 4Sivasspor2649
 • 5Beşiktaş2644
 • 6Alanyaspor2643
 • 7Fenerbahçe2640
 • 8Göztepe2637
 • 9Gaziantep FK2632
 • 10Denizlispor2631
 • 11Antalyaspor2630
 • 12Gençlerbirliği2628
 • 13Kasımpaşa2626
 • 14Konyaspor2626
 • 15Yeni Malatyaspor2625
 • 16Çaykur Rizespor2625
 • 17MKE Ankaragücü2623
 • 18Kayserispor2622
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
BİYOGRAFİ
RÖPORTAJLAR
ARŞİV ARAMA
açık