DÜNYA
Giriş Tarihi : 02-11-2021 09:29   Güncelleme : 02-11-2021 09:29

Pompeo'dan ABD'de flaş sözler: F-16'larla ilgili yasalara uyulacağına inanıyorum

ABD eski Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Joe Biden görüşmesinin ardından Yunan devlet televizyonunda katıldığı bir programda Biden'a çağrıda bulundu. Pompeo Türkiye'ye F-35'lerin S-400'ler nedeniyle verilmediğini hatırlattı.

Pompeo'dan ABD'de flaş sözler: F-16'larla ilgili yasalara uyulacağına inanıyorum

Donald Trump döneminde ABD Dışişleri Bakanı olan Mike Pompeo Yunanistan devlet televizyonu ERT'de bir programa katıldı.

"ABD'NİN YASALARA UYACAĞINI UMUYORUM"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Joe Biden arasında yapılan görüşmeye değinen Pompeo, Türkiye'yle ilgili flaş bir çağrıda bulundu.

Türkiye'nin F-16 talebi ile ilgili soruya Pompeo, S-400'ler nedeniyle ülkeye F-35'lerin verilmediğini ve Türkiye'ye karşı CAATSA yaptırımlarının uygulandığını söyledi. Pompeo ayrıca Biden'ın yasaları çiğnemeyeceğine inandığını açıkladı.

Pompeo, "Hükümetimiz hiçbir zaman CAATSA'yı ihlal eden bir eylemde bulunmamalı. Yönetimin ABD yasalarına uyacağını umuyorum" şeklinde konuştu.

"DİYALOG MASASINA ÇAĞIRDIK"

Ankara ile ilişkilerin kendi döneminde nasıl olduğunu anlatan Pompeo, "Hiçbir zaman askeri güç kullanımını desteklemedik. Onları (Türkleri) her zaman diyalog masasına çağırdık. İyi NATO müttefikleri, birbirleri için tehdit dili kullanmamalı" ifadelerini kullandı.

Kaynak / Son Dakika

 

 

 

AdminAdmin