GÜNCEL
Giriş Tarihi : 03-02-2022 21:02   Güncelleme : 03-02-2022 21:02

Otobüs esnafı 7 bin TL maaşla şoför bulamıyor!

İşsizlik rakamlarının yüksek çıktığı günlerde Antalya'daki otobüsçü esnafları 7 bin TL maaşla çalışacak eleman bulamadıklarını belirtti.

Otobüs esnafı 7 bin TL maaşla şoför bulamıyor!

Antalya Otobüsçüler Esnaf Odası Başkanı Yasin Aslan, otobüs esnafının sorunlarını anlattı.

"ŞOFÖRLERİMİZE 7 BİN TL MAAŞ VERİYORUZ"

Artan akaryakıt fiyatlarının kendilerini zorladıklarını vurgulayan Aslan, "Ocak ayına baktığımız zaman araçlarımız gün içerisinde ortalama 32 bin TL’lik bir yakıt kullanmış. Antalya Büyükşehir Belediyesi Haberleri">Belediyesi tarafından ise hesabımıza 36 bin TL para yatırılmış. Bu para ile biz ancak yakıtımızı alıyoruz. Şoförlerimize 7 bin TL maaş veriyoruz. Büyükşehir Belediye Başkanımız Muhittin Böcek bize destek sağladı. Kendisine buradan teşekkür ediyorum. Ama destekler yetersiz kaldı. 200 esnafımız araçlarını evin önüne çekti. Gelir ve giderlerimizi karşılayamadığımızdan ötürü araçlarımızı önümüzdeki hafta itibariyle çalıştıramayacağız" ifadelerini kullandı.

"ÇALIŞMA ARKADAŞI ARIYORUZ"

Eleman bulamadıklarına değinen Aslan, "İşsizlik var deniliyor ama biz aylardır sürekli basına şoför talebimiz olduğunu iletiyoruz. E sınıfı ehliyeti olan, 12 metre aracı kullanabilecek kapasitesi olan, bütün arkadaşlarımızı odamıza davet ediyoruz. Sözümüzün arkasında duruyoruz. Ciddi anlamda şoför ihtiyacımız var. Biz şu anda araçlarımız 25-26 gün çalışıyor. 240 TL yevmiye veriyoruz. 7 bin TL maaş veriyoruz. Çalışma arkadaşı arıyoruz. Bizimle çalışmak isteyen arkadaşlarımızı buraya davet ediyoruz. İş sıkıntısı yok. Türkiye’de baktığımız zaman 7 bin TL’ye çalışabilecek özel sektörde bir iş de yok. Şoförlerimiz günlük 200 kilometre yol gidiyorlar. Araçlarımız ortalama günde 4 sefer yapıyor. Bir hat 2 saat sürüyor. Arabanın üzerinde çalıştığı saat 8 saati de geçmiyor. Şu anda 489 tane özel halk otobüsü, belediyemize ait ise 191 tane aracı var" dedi.

 

AdminAdmin