SAĞLIK
Giriş Tarihi : 13-06-2022 19:55   Güncelleme : 13-06-2022 19:59

Osman Müftüoğlu yazdı: Kahve ömrü uzatır mı?

Hürriyet yazarı Prof. Dr. Osman Müftüoğlu, kahve üzerine İngiltere'de yapılan bir araştırmayı inceledi.

Osman Müftüoğlu yazdı: Kahve ömrü uzatır mı?

Kahvenin sağlığa faydalarına değinen Osman Müftüoğlu, "MESELENİZ “uzun yaşamak” değil, “erken yaşlarda lüzumsuz hatalar nedeniyle vaktinden önce ölmemek” olmalıdır" dedi.

PROF. DR. OSMAN MÜFTÜOĞLU'NUN YAZISI ŞÖYLE:

Kahve ömrü uzatır mı

Başlıktaki sorunun cevabını merak eden araştırmacılar, İngiltere’de yaşayanların sağlık kayıtlarının tutulduğu veri tabanı U.K. Biobank’taki kahve tüketimine ilişkin verilerle sağlık verilerini dikkatle analiz ettiler.

Analiz, yaşları 37 ile 73 arasında değişen 170 bin kişinin verileri ile yapıldı. Neticede net ve açık olarak şu görüldü: İster kafeinli, ister kafeinsiz için kahve ölüm riskinizi azaltıyor. Önemli bir tıp dergisinde, Annals of Internal Medicine’da neticeleri yayımlanan o araştırmaya göre, günde 1.5-3.5 fincan kahve içenlerin, içmeyenlere göre yüzde 30 civarında daha az erken ölme olasılığı var. Bu bilgi aslında çok da şaşırtıcı değil. Kahvenin muhtelif sağlık yararlarını gösteren araştırmalar, günde 1-2 fincan düzenli kahve içmenin parkinson hastalığından karaciğer yağlanmasına, tip-2 diyabetten prostat sağlığına, pek çok kronik sağlık problemine de iyi gelebileceği daha önce de yayımlandı. Bütün mesele dozu kaçırmamak, yani ölçülü olmak. Ayrıca kahveye aşırı şeker, süt ve benzeri katkıları eklememek ile bağlantılı gibi görünüyor.

TERCİH SİZİN
UZUN YAŞAMAK MI İYİ YAŞAMAK MI

MESELENİZ “uzun yaşamak” değil, “erken yaşlarda lüzumsuz hatalar nedeniyle vaktinden önce ölmemek” olmalıdır. İyi, güzel, keyifli, formda ve dinç bir yaşlanmaya odaklanma hedeflenmelidir. Sağlığınızın kaderinin bir ölçüde sizin de elinizde olduğunu, aklınızı kullanırsanız o kaderin iyi yönde gelişip size iyi ve güzel bir hayat yaşatacağını aklınızdan hiç çıkarmamalısınız. Tabii ki ölümden kurtuluş yok. Ama hiç olmazsa vaktinden önce gelen bir ölümün ve hastalıklarla geçirilebilecek bir yaşamın “baş suçlusu” olup olmamak sizin elinizdedir. İyi bir yaşlılık adına, güzel bir yaşlanma yolculuğu adına, kendinize ve başkalarına yük olmadan, son noktaya kadar sağlıklı ve zinde kalmak adına lütfen sağlığınıza sahip çıkın. Kaynak:Türtime

 

 

 

AdminAdmin