GÜNCEL
Giriş Tarihi : 21-10-2020 21:19   Güncelleme : 21-10-2020 21:19

Nihat Alparslan Dünya Gazeteciler Gününü Kutladı

21 Ekim Dünya gazeteciler gününü kutlayan Uluslararası Gazeteciler ve İnternet Gazetecileri Derneği Başkanı Nihat Alparslan, "Dünya'da Gazetecilerin can güvenliği Cemal Kaşıkçı olayı ile sınıfta kalmıştır" dedi.

Nihat Alparslan Dünya Gazeteciler Gününü Kutladı

SUUDİ Arabistan, 2 Ekim’den bu yana kayıp olan Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın öldüğü dün gece doğrulandı. UGD  Başkanı Nihat Alparslan,Türkiye'de gözümüzün içine bakarak bir gazeteciyi katlettiler.Üstelik ABD vatandaşı bir gazeteci Kralık rejiminin kurbanı oldu.Suçu halkın yanında yer almak, yani muhalif olmak. Bu olayla birlikte Avrupa ülkeleri dışında hiçbir ülkede gazetecilerin can güvenliği kalmamıştır" dedi.

Gazeteciler ve İnternet Gazetecileri Derneği Başkanı Alparslan ,"Basın özgürlüğü konusunda Türkiye; Uganda, Tanzanya, Kenya, İtalya, Yunanistan gibi ülkeler arasında geri kalırken, Rusya, İran, Irak, Cezayir, Nijerya, Ethiopia gibi ülkelerle aynı kategoride yer alması bugün düştüğümüz durumu göz önüne sermektedir. Türkiye’de özgür basının gerçekleşmesi tek hayalimdir. Gerçekleşirse halkımızın daha mutlu ve huzurlu yaşayacağını, gizli kalan bilinmeyenlerin gün yüzüne çıkacağına inanıyorum. Dünya Basın Özgürlüğü sıralamasında basın özgürlüğü sadece gazeteciler için değil, bilgilenme ve gerçekleri öğrenme haklarını kullanabilmeleri açısından halk içinde vazgeçilmez özgürlüklerin başında yer almaktadır. Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 10. maddesinde tanımlanan ifade özgürlüğünün, ‘’Resmi makamların müdahalesi olmadan kullanılması gerektiği.'’ şeklindedir.

İnsan hakları evrensel bildirgesinde ;

( Madde 18) ‘’Herkesin düşünce, vicdan ve din özgürlüğüne hakkı vardır’’ ve

(Madde 19) ‘’ Herkesin düşünce ve anlatım özgürlüğüne hakkı vardır. Bu hak düşüncelerinden dolayı rahatsız edilmemek, ülke sınırları söz konusu olmaksızın, bilgi ve düşünceleri her yoldan araştırmak, elde etmek ve yaymak hakkını gerekli kılar.’’ denilmektedir.

Alparslan, ‘’Ne yazık ki ülkemizde , yüzlerce gazeteci cezaevinde yatmaktadır. Gazeteci halkın yanında olması gerekirken, maalesef bugün medyanın çok büyük bölümü iktidarın yanında yer almaktadır. Basının özgür olmadığı bir ülkede demokrasiden söz edilemez. Yani basın ne kadar özgürse demokrasi de o denli güçlüdür. Demokrasinin gücü basın özgürlüğü ile ölçülür. Özgür basının uygulandığı ülkelerde halk mutlu ve özgürdür. Bu vesile ile tüm meslektaşlarımın 21 Ekim Dünya gazeteciler gününü kutluyorum” dedi.