GÜNCEL
Giriş Tarihi : 23-09-2021 20:53   Güncelleme : 23-09-2021 20:53

Moğolistan ve Orta Doğu Mutfağı Ürünü Hayret Pişi Samsun'da Hizmete Girdi..

Uzun zamandır Samsun'da farklı bir tat yaratmayı düşünürken, pişi ve çeşitlerini tattırmak İçin Samsun 56' larda "Hayret Pişi"yi Hizmete açan Duygu Kaya Hayalini Gerçekleştirdi..

Moğolistan ve Orta Doğu Mutfağı Ürünü Hayret Pişi Samsun'da Hizmete Girdi..

Samsun'un en seçkin semti olan 56'larda çok özel bir damak tadı mekanı hizmete girdi.Hayret Pişi  ilk işletmesini  hizmete açtı..Mekan sahibi Dygu Kaya'nın ve yardımcısının ustalıkla servis ettiği Pişi çeşitleri  çok büyük ilgi gördü,

İşletmeci Duygu Kaya"

Ürünlerimiz, 
pişi ve çeşitleri (gorselde cesitleri yaziyor)
Mezeler ve salatalar
Mantı
Kahvaltı

Hem pratik hemde az yağ çeken güzel kabaran bir pişi tarifi:

Hamur için malzemeleri karıştırıp yoğuruyoruz. Hamuru iki parçaya bölüp merdane yardımıyla açıyoruz, istediğimiz şekillerde bıçakla kesiyoruz, kızgın yağa atıp arkalı önlü kızartıyoruz ve servis ediyoruz.

Uzun zamandır Samsunda farklı bir tat yaratmayı dusunurken pişi ve çeşitlerinin buna uygun olacagini düşünup bir mekan arayisina girilmistir. Isim bulma asamasinda hayretpişi'nin sempatik gelmesi ve dogru mekanin bulunmasiyla hazirliklar basladi. 8 eylulde faaliyete gecerek samsuna yeni tadimizi tanittik. Sicacik bir aile ortaminda, tamamen hanimeli urunlerle hizmet veriyoruz. Türk filmi muziklerimiz ve sinema afislerimizle ayni zamanda nostaljik bir ortam yarattik. Hayvansever cafe konseptimizlede tüm canlilarin mutlu olmasini istedik. Ilerleyen zamanlarda farkli subeler ve farkli sehirler ile kadınlara iş imkani saglamak en buyuk amacimiz. Özellikle cikolatali pisimizin kisa surede buyuk begeni toplamasi bizide sasirtan ve mutlu eden bir konu oldu. Mantimizdada cok iddaliyiz. Bir tabakta 5 adet pişi 2 adet sos ve 1 adet çay ile doyurucu bir ögün sunarken bunuda en uygun maliyetle samsuna sunmak istedik. Tüm dostlari ve pişi severleri bekleriz" dedi..

PİŞİ NEREDEN DOĞDU

Pişi Moğolistan ve Orta Doğu mutfaklarında bulunur.Anadolu'da genellikte arife günü yapılarak komşulara dağıtılır. Üçgen veya bazen küre şeklinde şekil verilerek servis yapılır.[2] Hamuru için un, maya, süt, yumurta, margarin, tuz, şeker ve yağdan kullanılır.[3] Tacik bavursağı genellikle kızartmadan önce küçük bir süzgecin alt kısmına basılarak çapraz bir desenle süslenir.

Pişi genellikle şeker, tereyağı, reçel veya balla tatlı olarak yenir. Kurabiye veya bisküvi olarak düşünülebilirler ve kızartıldıkları için bazen çöreklerle karşılaştırılırlar. Moğollar ve Türkler bazen bavursağı çayla birlikte yer. Orta Asya'da bavursağı genellikle çorba ile birlikte yenir.[