GÜNCEL
Giriş Tarihi : 11-08-2021 19:54   Güncelleme : 11-08-2021 20:04

Milli Emlak Genel Müdürü Sağlık İçin Kolları Sıvadı..

Milli Emlak Genel Müdürü Sağlık İçin Kolları Sıvadı..


Mehmet Çatakçı

Milli Emlak Genel Müdürlüğü Tıbbi ve Aromatik bitki yetiştirilmesi için 13 milyon metre kare hazine taşınmazını kiraya verdi.
Milli Emlak Genel Müdürü Tufan Büyükuzun internethaberciler.com'a yaptığı açıklamada şöyle dedi.
Yaklaşık 13 milyon metrekare Hazine arazisi lavanta, gül vb. tıbbi ve aromatik bitkilerin yetiştirilmesi amacıyla kiraya verildi
Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca, Hazine taşınmazları üzerinde yapılacak tarımsal faaliyetlerin artırılması ve yerli üretimi desteklemek amacıyla tıbbi, aromatik bitki ve süs bitkisi yetiştirilmek üzere 2020 ve 2021'in ilk 6 ayında 39 ilimizde toplam 12,9 milyon metrekare Hazine arazisi kiralandı.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Milli Emlak Genel Müdürlüğünden alınan bilgiye göre Bakanlık, ilaç ve kozmetik sektöründe yoğun olarak kullanılan lavanta, gül, ada çayı, kekik, çörek otu başta olmak üzere, 139 çeşit tıbbi ve aromatik bitki ile süs bitkilerinin yetiştirilmesi için Hazine taşınmazlarını rayiç bedelin binde biri üzerinden kiralamaya devam ediyor. Bu kapsamda söz konusu arazilerin bir dönümü ortalama 20 TL bedelle kiraya verildi.
En çok talep ise lavantaya oldu. Yaklaşık 8 milyon m² arazi lavanta yetiştirilmek üzere kiralandı.
Bu kapsamda 2020 ve bu yılın 6 ayında tıbbi, aromatik bitki ve süs bitkisi için Hazine taşınmazları ilana çıkarıldı.
Buna göre 2020 ve 2021 yılının ilk 6 ayında Balıkesir'de 2,4 milyon metrekare, Kütahya'da 2,1 milyon metrekare, Mardin'de 1,3 milyon metrekare olmak üzere 39 ilde toplam 12,9 milyon metrekare Hazine taşınmazı tıbbi ve aromatik bitkiler ile süs bitkileri yetiştirilmesi amacıyla kiralandı,dedi.
- Kiralama sürecinsürecininişledigini belirten Büyükuzun;
Milli Emlak Genel Müdürlüğünce belirlenen veya gerçek/tüzel kişiler tarafından talep edilen ve kiraya verilmesi uygun görülen taşınmazlar, Genel Müdürlüğün internet sayfasında ve uygun görülen diğer şekillerle 30 gün süreyle ilan ediliyor.
İlan edilen taşınmazlar Tarım ve Orman Bakanlığı, ilgili belediye başkanlıkları, ticaret ve sanayi odaları ile ziraat odalarına da bildiriliyor. Bu taşınmazlardan köy ve belde sınırları içerisinde bulunanlara da aynı süre içerisinde uygun görülen vasıtalarla duyuruluyor.
Tıbbi ve aromatik bitki ile süs bitkileri yetiştirilmek üzere ilan edilen aynı taşınmaz için birden fazla başvuru olması halinde ise kiralama başvurusunda bulunanlar arasında seçim yoluna başvuruluyor. Burada da belli kriterler üzerinden puanlama yapılıp, en yüksek puanı alan hak sahibi ile sözleşme imzalanıyor.
- Kiralamalarda kadın girişimciler ve genç çiftçilere öncelik
Bu puanlama sisteminde, kadın girişimci veya 18-40 yaş arası genç çiftçiler, ziraat mühendisi ya da teknisyenleri, taşınmazın bulunduğu yerde ikamet eden ya da kayıtlı olanlar, Çiftçi Kayıt Sistemi'ne kayıtlı tıbbı aromatik/süs bitkisi yetiştiricileri, tarımsal amaçlı birlik, kooperatif ve benzeri gibi üretici örgütleri artı puan alarak, kiralamada öncelik hakkına sahip oluyor.
Uygulamadan yararlanmak isteyenler, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri bünyesindeki Milli Emlak Daire Başkanlıkları/Müdürlükleri ve ilçelerde Milli Emlak Şefliklerine başvuruda bulunabiliyor.
Başvurular, Milli Emlak Genel Müdürlüğünün web sitesi "www.milliemlak.gov.tr" üzerinden elektronik olarak da yapılabiliyor.
Yapılan kiralamalara ilişkin olarak başvuru şartlarına ve kira sözleşmesine uygun faaliyette bulunup bulunulmadığı ise Tarım ve Orman Bakanlığı ekipleri tarafından yıllık olarak denetlenmektedir, dedi.