EĞİTİM
Giriş Tarihi : 03-09-2019 16:10   Güncelleme : 03-09-2019 16:10

MİLLETVEKİLİ ZEYBEK " ÇÜRÜMEYE TER EDİLEN BU OKUL KİMİN?"..

CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek"Samsun-Alaçam Göçkün75 yıl yatılı Bölge Ortaokulu çürümeye terk edilmesine anlam vermek olanaksızdır"

MİLLETVEKİLİ ZEYBEK

 

MİLLETVEKİLİ ZEYBEK " ÇÜRÜMEYE TER EDİLEN BU OKUL KİMİN?"..

    CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybe" Samsun –Alaçam Göçkün 75 yıl Yatılı Bölge Ortaokulu 1998 yılında yapılarak Eğitim ve Öğretime açılmış ve 2016 yılında kapanmıştır. 24 Derslikli, iş atölyeleri, konferans salonları, toplamda 500 öğrencinin eğitim alabileceği, 300öğrencinin yatılı kalabileceği Kız ve Erkek öğrenci yurtları, Öğretmenlerin kalabileceği 12 lojman ve idari binalardan oluşan dev yatırım kaderine terk edilmiştir. Bu okul kimin? Bu okul kimlerin parasıyla yapılmıştır? Vatandaşlarımız adına sormak istiyorum. Bu devasa yatırımın ülkemiz gençliğinin hizmetine sunulması gerekirken! Çürümeye terk edilmesine bir anlam vermek olanaksızdır. Bu okulun bu halde çürümeye terk edilmesinin altında başka rant hesapları ve birilerini kayırma mı var diye endişeler vardır.

  Zeybek; Okulun içerisini gezdiğimizde çürümeye terk edilmiş battaniye, yastık, yorgan ve döşeklerin yanında dayanıklı malzemelerin söküldüğünü görüyoruz. Derslikleri, idari bölümleri,  atölyeleri, konferans salonları, spor salonları, kız ve erkek öğrenci yurtlarıyla birlikte 139 dönüm alan üzerine kurulmuş Alaçam Göçkün Yatılı Bölge Ortaokulunun kapatılarak, kaderine terk edilmesinin nedeni nedir? Alaçam da okul ihtiyacı olmadığı için kapatıldıysa, yeni okullar neden yapılıyor olmalı! Birçok yerde öğrencilere yurt bulunamazken buradaki yurdun ve okulun kullanım dışı bırakılması akıllara çeşitli kuşkuları düşürmektedir.

MEB YAPILARINA SAHİP ÇIKSIN!

     CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek; Milli Eğitim Bakanlığının yatırımlarının bu kadar kısa sürede atıl kalması düşündürücüdür. Gerekçesi ne olursa olsun bir yatırım 18 yıl gibi kısa sürede atıl duruma düşmemelidir. Bu yatırımların tamamı milletimizin alın teri ve vergileriyle yapılmaktadır. Milli Eğitim Bakanlığının yatırımları isabetli ve uzun süreli olmalı ve gençliğimize hizmet vermelidir.

 Zeybek; Alaçam Göçkün Yatılı Bölge Ortaokulunun Kurulu bulunduğu 139 dönüm alan ve bu alan üzerine yapılmış binalar birilerinin iştahını kabartmış olmalı ki, bu güzelim eğitim kurumunun atıl duruma düşmesi sağlanmıştır. Geniş ve güzel bir alana sahip okulun çeşitli çevreler tarafından alınmak istendiği duyumları tarafımıza gelmeye başladı. İlgili, yetkili kimler var ise bu okula sahip çıksın! Bu dev yatırımın mevcut halini görünce üzülmemek imkânsızdır. Milli Eğitim Bakanımız ve bütün bakanlık yetkililerinin konuyu inceleyerek burada çürüyen, yok olan malzemelerin tespiti yapmalı ve bu okulu çürümekten kurtararak gençliğimizin hizmetine sunması bekliyoruz. Bunun takipçisi olacağız.