DÜNYA
Giriş Tarihi : 26-11-2021 11:52   Güncelleme : 26-11-2021 11:54

Miçotakis, Türkiye’yi şikayet etti! Yaptırım tehdidi...

Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis, ABD’nin çok okunan gazetelerinden Washington Post’a konuştu. Amazon’un kurucusu Jeff Bezos’a ait olan gazeteye demeç veren Miçotakis, Türkiye’yi adeta şikayet etti.

Miçotakis, Türkiye’yi şikayet etti! Yaptırım tehdidi...

Son dönemde Ankara-Atina hattındaki gerilimle bağlantılı olarak ABD ve Fransa ile savunma anlaşmaları imzalayan Miçotakis hakkında Washington Post, “En büyük sorunu Türkiye'de yaşanan gerilim ve Türkiye’den gelen mülteci akışı” yorumunu yaptı.

Zoom üzerinden açıklamalarda bulunan Miçotakis, “Türkiye’nin mültecileri Türkiye sahillerindeyken halen Türkiye karasularındayken durdurma zorunluluğu var. Ben insanların Türkiye’yi suçlaması yerine Yunanistan’ı suçlamalarını anlamıyorum. Türkiye insan haklarını ihlal ediyor” dedi.

Türkiye’de son dönemde yaşanan TL krizini ve iç siyaset ile ilgili açıklama yapmayacağını söyleyen Miçotakis, “Türk Lirası büyük bir baskı içinde. Eğer Türkiye saldırgan tavrına devam ederse, Türkiye için sonuçları olabilir, AB tarafından yaptırım uygulanması gibi. Diğer taraftan eğer Türkiye Ege ve Doğu Akdeniz’de agresif tavrını bırakırsa, oturup farklılıklarımızı konuşmak için bir alanımız olur” ifadesini kullandı. (Sözcü)