GÜNCEL
Giriş Tarihi : 28-10-2021 21:08   Güncelleme : 28-10-2021 21:08

Meral Akşener'in esnaf ziyaretinde gerginlik!

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in Siirt gezisi sırasında kısa süreli gerilim yaşandı. Bir vatandaşın Akşener'e, "Siz İçişleri Bakanı'yken Doğu ve Güneydoğu'da kaç faili meçhul cinayet yaşandı?" şeklindeki sorusu karşısında bazı partililer vatandaşı tartaklamaya çalıştı.

Meral Akşener'in esnaf ziyaretinde gerginlik!

 

Yurt gezilerine devam eden İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Siirt'e geldi. Burada esnaf ziyaretleri gerçekleştiren Akşener ile bir vatandaşın diyalogu kısa süreli gerginliğe neden oldu.

"KAÇ FAİLİ MEÇHUL CİNAYET YAŞANDI"

Esnaf ziyareti sırasında bir vatandaşın, "Siz İçişleri Bakanı'yken Doğu ve Güneydoğu'da kaç faili meçhul cinayet yaşandı?" şeklindeki sorusuna Akşener, "Benim bakanlığım döneminde hiç. Siz beni eleştirebilirsiniz, beni sevmeyebilirsiniz, benden nefret de edebilirsiniz. Ama yalan söylenmesini, iftira atılmasını kabul etmem mümkün değil. Ben 8 ay İçişleri Bakanlığı yaptım. Sayın Soylu'ya göre ben stajyer İçişleri Bakanıyım. Onun için ben ne olduğumu anlayabilmiş değilim. Sayın Soylu'ya göre stajyer bakan olduğuma göre o söylediklerinizi yapmış olmam mümkün değil" sözleriyle karşılık verdi.

Akşener'e soruyu yönelten vatandaşa partililerden tepki gelince, polis ekipleri gerginliğin büyümesine izin vermedi ve vatandaşı bölgeden uzaklaştırdı.

"MEZHEPSEL AİDİETLERİNE HERKES SAYGI DUYMAK ZORUNDA"

Esnaf ziyaretleri sırasında, Cemil Taşkesen isimli esnafın, "Dilimiz inkar ediliyor, kimliğimiz inkar ediliyor, 'Kürdistan' inkar ediliyor. Biz buna karşıyız. Şu an sizin bulunduğunuz yer 'Kürdistan'dır ama ne yazık ki Meclis'te bu 'Kürdistan' inkar ediliyor" ifadelerine Meral Akşener şöyle yanıt verdi:

"İnsanların Kürt, Türk, Alevi, Sünni olması etnik aidiyetleridir. Dini aidiyetlerine, mezhepsel aidiyetlerine herkes saygı duymak zorundadır. Sen, 'Burası Kürdistan' diye tariflersen... Ben başından beri bir şey söylüyorum. Biz bu ülkenin sınırları içerisinde bir bütün müyüz, değil miyiz? Sorunun cevabı bir. O cevabı da verecek olan hem sensin hem benim. Ben Türk'üm, sen Kürt'sün. Dolayısıyla bir Kürt'le bir Türk'ün vereceği bir cevaptır. Diyeceğim ki 'Cemil, bu coğrafyada, bu Anadolu coğrafyasının bir bütün olarak, ta Edirne'den Kars'a denir ya, oraya kadar olan sistemin içinde pek çok etnik aidiyet var, pek çok dini, yani Müslümanlığın içinde farklı farklı inançlar var, mezhepler var. Bunlarla ilgili biz bir miyiz, bütün müyüz? Sen buna 'evet' diyorsan... Seni inkar eden yok. Onu böyle kabul etmem mümkün değil. Bu ayrışmadır. Bunu kabul etmem mümkün değil."

 

 

 

AdminAdmin