EKONOMİ
Giriş Tarihi : 14-10-2020 16:55   Güncelleme : 14-10-2020 16:55

Kadroya geçen işçilere seyyanen maaş zammı teklifi!

Kadroya geçen işçilerin toplu sözleşme görüşmeleri süreci devam ediyor. Konuyla ilgili açıklamalarda gelmeye devam ediyor. TBMM tarafından yapılan açıklamada, kadroya geçen 900 bin işçinin maaşına seyyanen zam yapılması istendi.

Kadroya geçen işçilere seyyanen maaş zammı teklifi!

MAAŞ ZAMLARI TBMM'DE!

TBMM Genel Kurulu'nda yapılan Genel Kurul toplantısında önemli başlıklar yer aldı. Önemli gündem maddelerinin ele alındığı toplantıda Milletvekillerine söz verilerek talepler ve vatandaşlardan gelen istekler dile getirildi.

Kuruldu söz alan Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile kamuya geçen taşeron işçilerin maaş mağduriyetlerinden söz etti. Ataş yaptığı açıklamada 900 bin işçinin KHK ile kamuya alındığını , ancak geçiş sonrası maaşlarda ciddi derecede kayıplar yaşandığını söyledi. 

Ataş, "20/11/2017 tarihli 696 sayılı KHK’yle kamuda taşeron yöntemiyle çalışan 900 bin işçi devlet kadrolarına veya kamuya ait şirketlere işçi statüsünde geçiş yapmıştır. Bu düzenlemeyle geçiş yapan işçilerin ücretleri 31/10/2020 tarihine kadar altı ayda bir sadece yüzde 4 zam gelecek şekilde belirlenmiştir. " dedi ve sözlerini, maaşın erimesine dikkatleri çekerek sürdürdü:

"Geçen üç yıl içerisinde bu kardeşlerimizin maaşları asgari ücretin bile altında kalmıştır. Ekonomik olarak zor duruma düşen işçi kardeşlerimizin maaşları pandemiyle birlikte iyice erimiştir. Sendikalar ile kamu arasında personel ücretlerine gelecek artışların görüşmeleri devam etmektedir."

"Bu kapsamda, uzun zamandır geçim sıkıntısı çeken işçilerimize gereken zamlar yapılmalı, düzenlemeden itibaren geçen üç yılın enflasyon farkları da göz önünde bulundurularak mağduriyetlerinin giderilmesi gerekiyor diyor, Genel Kurulu saygıyla selamlıyorum."

ÖNERİLEN SEYYANEN ZAM NE KADAR?

Açıklamalara bakıldığında, maaş zammı ile enflasyon arasındaki fark kadar seyyanen zam istendiği görülüyor. 

2018 enflasyonu: Yüzde 20,30

2019 enflasyonu: Yüzde 11,84

2020 enflasyonu: 9 aylık enflasyon: Yüzde 11,75.

İşçiler ise yüzde 24 maaş zammı aldı. Teklife göre işçilerin yüzde 19 civarında seyyanen zam alması istendi. Bu da asgari ücret alan bir 4/D'li işçinin en az 443 TL seyyanen zam alması demek. (Seyyanen zam, TİS zam oranına ek olarak kayıpların giderilmesi için istenen ek zam)