SİYASET
Giriş Tarihi : 03-09-2021 15:04   Güncelleme : 03-09-2021 15:04

İYİ Parti'den suç duyurusu

İYİ Parti Samsun İl Başkanı Hasan Aksoy, il yöneticileri, ilçe başkanları ve beraberinde gelen kalabalık bir partili grupla birlikte AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan hakkında "İYİ Parti'yi FETÖ kurdu" sözleri nedeniyle suç duyurusunda bulundu.

İYİ Parti'den suç duyurusu

AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan'ın "İYİ Parti'yi FETÖ kurdu" şeklindeki infial yaratan sözleri tüm Türkiye’de olduğu gibi Samsun’da da yargıya taşındı.

İYİ Parti Samsun İl Başkanı Hasan Aksoy ve beraberindeki partililer, cumhuriyet savcılığına suç duyurusu dilekçelerini verdikten sonra Samsun Adliyesi önünde basın açıklaması yaptı.

Bugüne kadar önüne koyulan türlü zorlukları aşarak bu günlere gelen bir parti, bir cesurları hareketi olduklarını belirten Aksoy; “İYİ Parti defalarca meclise, Fetönün siyasi ayağının araştırılması için önerge vermiştir. Ancak ne hikmetse milletin aydınlatılması için yaptığımız tüm bu çabalar Cumhur ittifakının oylarıyla reddedilmiştir. Bizler bu ve bunun gibi iftiraların, hakaretlerin müsebbiplerinin yargı önünde hesap vermesi için elimizden geleni yapacağız. Bu gün yaptığımız suç duyurusunda hukuki sürecin de sonuna kadar takipçisi olacağız.” dedi.

Cumhuriyet Başsavcılığı'na verilen şikayet dilekçesinde, Cahit Özkan hakkında Hakaret (TCK.m.125) Halkı Kin ve Düşmanlığa Tahrik ve Aşağılama (TCK m. 216) İftira (TCK m. 267) suçlarından şikayette bulunuldu. Dilekçede :

“Şüpheli, 29.08.2021 tarihinde Beyaz TV’de yayınlanan “Akılda Kalsın” programında ve aynı videoyu yayınladığı sosyal medya paylaşımında; tüm İYİ Parti Teşkilatlarını, parti üyelerimizi hatta oy veren seçmeleri kapsar bir biçimde alenen ve açıkça hakaret, iftira,  halkı kin ve düşmanlığa tahrik ve aşağılama suçlarını kararlılıkla işlemiştir. Şüpheli şikayet konusu beyanında ve akabinde de sosyal medya paylaşımında; yıllara sair bir strateji ile Devleti ele geçirmeye çalışan ve 15 Temmuz hain darbe girişimiyle de bunu nihayete erdirmeyi amaçlayan FETÖ ile tüm İYİ Parti teşkilatını ilişkilendirmiş, böylelikleGenel Başkan Sn. Meral Akşener, Başkanlık Divanı, Genel İdare ve Kurucular Kurulu, Tüm Parti İl ve İlçe Başkanları, Tüm İYİ Parti üyeleri,İYİ Partiye oy veren ve vermeyi düşünen tüm seçmenler olmak üzere herkesi, FETÖ Terör Örgütü üyeliği itham etmiş ve hedef olarak göstermiştir.

Malum olduğu üzere; “Fetullahçı Terör Örgütü” yani FETÖ; elebaşı Fetullah Gülen’in talimatlarıyla, paralel yapılanma ve darbe planının etkin bir parçası olarak, 15 Temmuz gecesi hain darbe girişimini engellemeye çalışan kahraman polislerimizin, askerlerimizin ve vatandaşlarımızın şehit edilmesi talimatları dahil, darbe girişiminin tüm idaresi ve ülke yönetimine el konulduğu duyurulan bildiriyle, tüm kamuoyu nezdinde üst düzeyde korku, kin ve düşmanlık hissi uyandıran bir örgüttür. FETÖ ile ilgili bir isnat sıradan bir yakıştırmanın çok ötesinde TCK m.125/1 de tanımlanan, muhatabının onur, şeref ve saygınlığımı rencide edebilecek nitelikte hatta VATAN HAİNLİĞİ ile eşdeğer bir “hakaret”tir.  Bu isnat, TCK m. 267’de tanımlanan ve ağır sonuçları olan iftira suçuna da vücut vermektedir. Buna karşın şüphelinin temelsiz suçlamalarına muhatap olanların FETÖ ile ilişiklerinin olmadığı Bağımsız TÜRK YARGISI tarafından verilen kararlar ile ortaya konulmuştur.

Bu vb. konuşmaların topluma yansımasına bir örnek;  yakın zamanda Sn. Buğra Kavuncu’ya düzenlenen bir saldırının failinin basına yansıyan şu beyanlarıdır ‘…Sosyal Medyadan gördüğüm kadarıyla FETÖ’cü olduğunu düşünerek kendisini görünce bakıştık. Kendisinin bana imalı bakması nedeniyle kolumu savurdum…

 

Türk toplumunun önemli bir kesiminin, kendilerini taraftarı oldukları siyasi parti, görüş ve bakış açıları ile özdeşleştirdikleri, yapılan açıklama ve yönlendirmeler doğrultusunda reaksiyon gösterdikleri açıktır. Şüpheli ve şüpheli zihniyetine sahip kişilerin fütursuz açıklamalarının toplumdaki kutuplaşmayı artırmasından öte, kamu düzenini bozan sonuçları olduğu tartışılmaz bir gerçektir.