SİYASET
Giriş Tarihi : 25-02-2022 10:14   Güncelleme : 25-02-2022 10:14

İYİ Parti Lideri Akşener: Türkiye S-400’lerden acilen kurtulmalı

İYİ Parti Lideri Akşener, “Türkiye, Rusya ile kurduğu asimetrik ilişki modelinden sıyrılmalı, kendisini kırılgan hale getiren S400’lerden acilen kurtulmalı, Akkuyu nükleer santralini derhal millileştirmeli, bölgesel istikrara risk oluşturabilecek Kanal İstanbul projesini durdurmalıdır” dedi.

İYİ Parti Lideri Akşener: Türkiye S-400’lerden acilen kurtulmalı

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Rusya’nın Ukrayna’ya başlattığı operasyon hakkında, “Rusya’nın bölge devletlerinin güvenlik ve egemenliklerini tehdit etmesi bir dış politika doktrini değil, Dostoyevski romanlarında görülen türden bir ruhsal bunalımdır” değerlendirmesinde bulundu.

Akşener, sosyal medya hesabından bir dizi paylaşımda bulunarak, Rusya ve Ukrayna arasındaki sıcak çatışmaları değerlendirdi.

Türkiye’nin atması gereken adımlara ilişkin görüşlerini paylaşan Akşener, “Türkiye, Rusya ile kurduğu asimetrik ilişki modelinden sıyrılmalı, kendisini kırılgan hale getiren S-400’lerden acilen kurtulmalı, Akkuyu nükleer santralini derhal millileştirmeli, bölgesel istikrara risk oluşturabilecek Kanal İstanbul projesini durdurmalıdır” dedi.

MONTRÖ BOĞAZLAR SÖZLEŞMESİ

Akşener’in açıklamaları şöyle:

“Rusya’nın bölge devletlerinin güvenlik ve egemenliklerini tehdit etmesi bir dış politika doktrini değil, Dostoyevski romanlarında görülen türden bir ruhsal bunalımdır. Uluslararası toplum bu davranışı şiddetle reddetmeli ve devlet egemenliği ile saldırmazlık ilkesini esas alan uluslararası sistem yaklaşımına ivedilikle geri dönülmelidir.

Türkiye ise Rusya ile kurduğu asimetrik ilişki modelinden sıyrılmalı, kendisini kırılgan hale getiren S400’lerden acilen kurtulmalı, Akkuyu nükleer santralini derhal millileştirmeli, bölgesel istikrara risk oluşturabilecek Kanal İstanbul projesini durdurmalıdır. Saraydaki bol maaşlı şen azınlık ve iktidarları da bu vesileyle mirasyedi bir evlat gibi her fırsatta hor gördükleri Montrö’nün, Lozan’ın ve ülkemizi Dünya savaşının dışında tutabilmiş iradenin hayati önemini anlamalı ve o iradeyi gösterebilenlere bir hayır dua göndermelidir.”

 

 

AdminAdmin