EKONOMİ
Giriş Tarihi : 08-10-2020 16:42   Güncelleme : 08-10-2020 16:42

İhtiyaç sahiplerine 1300 TL destek! SED başvurusu detayları...

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ihtiyaç sahibi ailelere maddi destek sağlıyor. İşte çocuğun öğrenim durumuna göre sağlanan yardımlar ile ilgili detaylar...

İhtiyaç sahiplerine 1300 TL destek! SED başvurusu detayları...

Aile Çalışma Bakanlığı ailenin çocuğun öğrenim durumuna göre Sosyal ve Ekonomik Destek (SED) sağlıoyr. Çocuğun öğrenim düzeyine göre bin 320 TL'ye kadar yardım alınabiliyor. 

SED ÖDEMESİ NEDİR?

Aile Bakanlığı tarafından yayımlanan duyuruda SED detayları şu ifadelerle paylaşıldı:

"Çocuklarının temel ihtiyaçlarını karşılayamayan ve yaşamlarını en düşük seviyede dahi sürdürmekte güçlük çeken ailelerin, kendi kendine yeterli hale gelinceye kadar çocuklarının bakımı ve desteklenmesi amacıyla geçici bir süre verilen ekonomik destekler ile ve psiko- sosyal destek sistemidir."

NAKİT ÖDEME YAPILIR

Yapılan açıklamada SED kapsamında ödemelerin nakit şekilde yapıldığına yer verildi.

BAŞVURU ŞARTLARI

Çalışma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada SED ödemelerinden faydalanacak vatandaşlarda aranan şartlara şu şekilde yer verildi:

-Haklarında bakım tedbiri kararı verilerek sosyal hizmet kuruluşlarında bakılan ve desteklendikleri takdirde ailesi veya yakınları yanına verilebilecek çocuklar.

-Ekonomik yoksunluk nedeniyle, desteklenmedikleri takdirde korunmaya muhtaç duruma düşecek olanlardan haklarında bakım tedbiri kararı alınmaksızın sosyal ve ekonomik destek hizmetinden yararlandırılarak ailesi veya yakınları tarafından bakılabilecek çocuklar.

-Bakım tedbir kararlı iken yaş sınırlarını tamamlamaları nedeniyle, sosyal hizmet kuruluşlarından veya koruyucu aile yanından ayrılanlardan iş ve meslek edinme kursuna veya eğitimlerine devam eden veya bir iş ve meslek sahibi olamayıp desteklenmedikleri takdirde muhtaç duruma düşecek olan gençler.

-Olağanüstü bir felaket, tabii afet, hastalık veya kaza geçirerek belirli bir süre kendisinin ve geçindirmekle yükümlü bulunduğu aile fertlerinin temel ihtiyaçlarını karşılayamayacak durumda olanlar ile hayati tehlike arz eden ve ameliyat gerektiren durumlarla karşılaşan veya vefat eden kişilerin çocukları.

UYGUN GÖRÜLÜRSE

Başvuru sonrası talepler,  Bakanlık tarafından değerlendirilir ve destekler , uygun görülen ailelere verilir.

ÖDEME NE KADAR?

Ödeme bilgileri şu şekilde:

Okul Öncesi Dönemde Olan veya Okula Gitmeyen Çocuk için: 733,69 TL
İlköğretime Giden Çocuk (1. Sınıf-8. Sınıf): 1.100,53 TL
Ortaöğretime Giden Çocuk (9. Sınıf-12. Sınıf): 1.173,90 TL
Yüksek Öğretime Giden Çocuk: 1.320,64 TL

BAŞVURU E DEVLETTEN

SED başvurusu e Devlet kapısı üzerinden alınıyor. Başvuru yapmak isteyenlerin aşağıdaki sayfaya gitmesi gerekiyor.

https://www.turkiye.gov.tr/aspb-sosyal-ekonomik-destek-on-basvuru

Yukarıdaki linke tıklayın.

Açılan sayfada ŞİMDİ KİMLİĞİMİ DOĞRULA yazan kısıma tıklayıp TC kimlik numaranız ve e Devlet şifrenizle giriş yapın.

Giriş yaptıktan sonra karşınıza çıkan ekranda , sizden istenen bilgileri tam ve eksiksiz şekilde doldurarak başvurunuzu yapabilirsiniz.  Devletin yanı sıra başvurular İl ve İlçe Aile, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Müdürlüklerine yapılabilir.