GÜNCEL
Giriş Tarihi : 06-06-2014 13:46

Gerekçeli kararını açıkladı

Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından Saathane Meydanı'nda başlatılan kentsel dönüşüm projesine karşı esnafın açtığı davada, mahkeme verdiği imar planı iptal kararının ardından gerekçeli kararını açıkladı.

Gerekçeli kararını açıkladı

 Samsun Büyükşehir Belediyesi'nin Saathane Meydanı'nda uygulamayı planladığı kentsel dönüşüm projesine karşı mülk sahiplerinin açtığı davada, Samsun 2. İdare Mahkemesi verdiği imar planlarının iptali hükmünün ardından gerekçeli kararını açıkladı. Samsun 2. İdare Mahkemesi oy birliği ile verdiği gerekçeli iptal kararında, Samsun Büyükşehir Belediyesi'nin Saathane Meydanı'nda yaptığı imar planında düzenleme sınırı kurallarına uymadığı, imar planındaki yol ve yeşil alanların bedelsiz elde edilmesi amacıyla kamulaştırma yerine arsa ve arazi düzenlemesi yaptığı, söz konusu imar planı uygulamasında hukuka aykırı davrandığını belirtti. 

Saathane Meydanı esnafı Rasim Ziypak yaptığı açıklamada şunları kaydetti; "Burada popülist bir karar alınmıştır. Burada bir iş yapılıyor diye görüntü arz eden bir durum var. Saathane Meydanı tarihi bir meydandır. Burada tarihi hanlar vardır. Ticaret vardır. Burayı kaldırıp park haline getirmek istiyorsun, sonra da turist bekliyorsun. İnsanlar tarihi yerler arıyor. Burada tarihi han var, şuanda handa bir esnaf var. Esnafı boşaltıp başkasına peşkeş çekme var. Buradan hükümete sesleniyorum. 'Paralel' diyorlar ama paralel burada. Ankara'ya baskı yapıyorlar. Bu nasıl adalet birçok esnafı buradan göndereceksin burayı tek kişiye peşkeş çekeceksin. Burada esnaf yıkıma karşı değil. Tarihi dokuya uygun restore edilmesini istiyor. Burada istihdam yok. Adaletse esnaflarla konuşacaksın. 'Ben yaptım oldu' diyemezsin. 50 yıllık esnafı yerlerinden ediyorsun. Bir iş kurmak kolay değil. Ticareti bitirdiniz. Belediye başkanı örnek olmalı şehrin kalkınması için örnek olmalı. Ben böyle bir belediyecilik görmedim. Varsa park, yoksa park. Başbakanı bile yanılttılar."CİHAN