GÜNCEL
Giriş Tarihi : 29-10-2021 21:07   Güncelleme : 02-11-2021 22:14

DYP Genel Başkanı Özaçıkgöz " Cumhuriyetimize ve kazanımlarına sahip çıkmak hepimizin asli görevidir"

DYP Genel Başkanı Özaçıkgöz"Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının bağımsızlık özgürlük ve eşit yurttaşlık temelinde kurduğu Cumhuriyetimize ve kazanımlarına sahip çıkmak hepimizin asli görevidir"

DYP Genel Başkanı Özaçıkgöz

 

DYP Genel Başkanı Özaçıkgöz 29 Ekim Cumhuriyet Bayramını Kutladı

Doğru Yol Partisi Genel Başkanı Çetin Özaçıkgöz ,Cumhuriyet Bayramı nedeniyle yayınladığı yazılı açıklamada"1924 Anayasa'sı Yargı, Yürütme ve Yasama kuvvetlerinin TBMM'de toplandığı Kuvvetler Birliği prensibini kabul etmiştir. Buna Anayasa Hukukunda MECLİS HÜKÜMETİ denmektedir.
1961 ve 1982 Anayasalarımız ise yumuşak bir kuvvetler ayrılığı olarak tarif edilen Parlamanterizm prensiplerine sahipti.
Bugünkü Anayasamıza gelince; BAŞKANLIK SİSTEMİ diye ortaya atılmışsa da, değildir. Çünkü Başkanlık Sistemi Yargı, Yürütme ve Yasamanın tamamıyle ayrıldığı katı Kuvvetler Ayrılığı prensibine dayanır. Şu andaki Anayasamız Uluslararası mukayeseli Anayasa Hukuku açısından hiçbir değildir. Anayasa hukukçuları ileride sistemimize isim vermekte çok zorluk çekeceklerdir. Kendilerine yardımcı olabilmek için sistemimize SEÇİLMİŞ KRALLIK diyeceğim geliyor ama ne yazıkki bunu da söyleyemiyorum. 
Çünkü ; bugün İngiltere Kraliçesi, İşveç, Norveç, Danimarka, Hollanda; Belçika Kralları bütün yetkilerini Parlamentolarına devretmiş durumdadırlar. 
Yakında demokrasi ve hukuk devletinin değişmez şartı ve teminatı olan Kuvvetler Ayrılığı Prensibine dayalı Modern Anayasa sistemine kavuşmak ümidiyle tüm Milletimizin Cumhuriyet Bayramını kutluyorum"dedi

AdminAdmin