SİYASET
Giriş Tarihi : 21-11-2021 11:30   Güncelleme : 21-11-2021 12:24

DYP Genel Başkan yardımcısı Alparslan"Bu Fırsatcılar Kan Emici Vampir Gibiler"

DYP Genel Başkan Yardımcısı Nihat Alparslan" "AK Partiye yakın olan iş adamları ve siyasiler doları depoladı, Merkez Bankası’na faizi düşürterek kendi paralarına para katıyorlar, olan vatandaşa oluyor. Türk Lirasının hiç bir itibarı kalmadı. Rezil olduk"

DYP Genel Başkan yardımcısı Alparslan

Doğru Yol Partisi Genel Başkan Yardımcısı Nihat Alparslan  son günlerde  yaşanan ekonomik kriz ve dövizdeki büyük dalgalanmanın ardından bir açıklama yaptı.Başkan Alparslan"Merkez Bankasının faiz indirim kararı ile  yükselişe geçen döviz kurundaki artış, hükümete yakın  iş insanları  ve fırsatcıların   servetine servet kattı.Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Ben ekonominin patronuyum.Ekonomi canlanacak.Yükselişe geçtik , aldatmacaları ve halkı oyalanma taktikleri işe yaramadı.Hani kısadan hisse bir fıkra vardır."Yalancının biri borçlularını görünce evim yanıyor yangın var demiş.Köylüler yangını söndürmeye gidince  sağlam bir ev görmüşler,yanan bir şey yok .Geri gitmişler.Köylünün evi bir gece alev ,alev yanmaya başkamış, yalan zannedip kimse yangını södürmeye gelmemiş, ev yanıp kül olmuş.İşte Türkiye ekonomisini böyle yönetiliyor.Yalanla dolanla  halka yutturulmaya çalışılıyor.Bunun faturasının gelecek nesillere ne kadar ağır bir yük getireceğini kimse hesap etmiyor,varsa yoksa günü kurtarmata çalışıyorlar.Vatandaşlarımızda tık yok.  Kaderine razı olmuş gibi olacakları bekliyor.Rahmetli Özal,Demirel,Ecevit,Erbakan döneminde millet tencere tavayı çarpardı,evlerde ışıklar yanıp sönerdi..Korkak vurdumduymaz,günü kurtarmaya çalışan bir millet olduk.Taşın altına elini koyup halimiz ne olacak diyen yok.

 yaşadıklarımız ne kadar kırılgan bir ekonomimiz olduğunu ve yanlış hamlelerin bedelinin çok yüksek olabileceğini bir kez daha gösterdi.

ABD enflasyonunun açıklandığı 10 Kasım Çarşamba günü öncesi ABD’de tüketici fiyatlarında bir miktar yavaşlama beklentisi hakimdi. Ancak beklenen olmadı ve yüzde 5,9 beklentiye karşı yıllık ABD tüketici enflasyonu yüzde 6,2 açıklandı.

Asıl sıkıntı ise bu hafta başı itibariyle başladı. Zaten olumsuz görünüme hafta başından itibaren ise basiretsizlik de eklenince bir anda işler karman çorman bir hal aldı. TCMB’nin 18 Kasım toplantısındaki 100 puanlık indirim beklentisi piyasada fiyatlandıkça belirsizlik arttı. Belirsizlik kurdaki artışı körükledi. TL’nin değer kaybı öyle hızlandı ki toplantı öncesi bir ara faiz indiriminin 300 puan olabileceği bile söylendi.

Salı günü Hazine ve Maliye Bakanı, Çarşamba günü Cumhurbaşkanı Erdoğan konuştukça kur daha da yukarılara gitti. Her iki isimden gelen açıklamalar piyasaları sakinleştirmek bir yana daha da fazla belirsizlik ve gerginlik yarattı.

Bu açıklamaların tam tersi sükunet verici bir yaklaşımla, biraz dikkatli bir süreç yönetimi yapılsa 10,5’larda kalacak olan Dolar/TL üst üste hatalarla 11’in üzerine çıktı ve şu saat itibariyle o seviyede kaldı.

TCMB’nin piyasa iletişiminin kalmamış olması, o iletişimi de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yapması ve verdiği mesajların sertliği, piyasada artan dedikodularHazine’nin döviz alım satımında işlem limiti ile ilgili Resmi Gazete’de yayınlanan değişiklikteki beceriksizlik derken kararın etkisi çok daha kötü oldu.

Oysa ki piyasa zaten 100 puan indirimi fiyatlamıştı.

Ateş biraz harlanacaktı.

Üzerine benzini döküverdiler. Ateşi yangına çevirmeyi başardılar.

Türkiye ekonomisi her türlü kaybedecekti. Ama bu beceriksizlik ve işbilmezlik daha çok kaybettirdi.

İşin kötü yanı Aralık’ta yine aynı patika yaşanacak. 10 Aralık’ta ABD enflasyonu, 15 Aralık’ta FED toplantısı ve 23 Aralık’ta TCMB faiz kararı var.

Benzer bir süreci umarım ki yaşamayız.

Madalyonun bir de diğer yüzü var. Tüm bu yaşananlardan memnun olan bir grup.

Bu süreçte zaten katlanacak servetlerine sırf bu hatalar (!) nedeniyle servet kattılar.

Tek başına faiz kararının verildiği 18 Kasım günü kurda yaşanan dalgalanma dahi bize bir örneğini gösterdi.

Düşünsenize.

Çok uzağa gitmeye gerek yok.

Ama bu yaşananlardan memnun olan ve paradan para kazanan uyanıklar var.

12 Kasım Cuma akşamı 10 TL’den 10 milyon TL’lik dolar alan bir kişi 1 milyon dolara sahip oldu. Aradan geçen bir haftanın sonunda şu an o 1 milyon doları satsa 11,1 milyon TL’ye sahip olacak. Bir haftada yüzde 11 kazanç.

Daha da ötesi bu kişi eğer faiz kararı öncesi, Perşembe sabahı elindeki 1 milyon doları 10,90’dan satıp eline geçen TL ile kararın hemen öncesinde 10,50’den dolar aldıysa Cuma’dan Cuma’ya bir haftada 10 milyon TL’si 11,5 milyon TL’ye çıkmış oldu. Yani bir haftada 1,5 milyon TL kazanç elde etti. Bir haftada yüzde 15 getiri!

Tasarrufunuzu bankada TL mevduatta tutsanız bir yılda elde edilecek getiriyi bir haftada almak...

Elbette bu işlemi o gün yapabilmek kolay değil. Büyük risk içeriyor. Bunun için ya çok kurt bir piyasa uzmanı olmanız gerekir ya da o gün olacaklardan emin olmanız!

Süreç böyle devam ettikçe gördünüz gibi birileri çok paradan para kazanmaya devam edecek. Başka birileri ise çok paradan çok para kazanmaya...Ne kadar devem edecek.Patron sizsiniz yani halkımız,seçmen vereceğiniz karar bu ülkeyi bütün sıkıntılardan kurtarır..Karar sizin...

 

 

 

AdminAdmin