SPOR
Giriş Tarihi : 30-01-2019 18:30   Güncelleme : 30-01-2019 18:30

İsmail Uyanık'tan önemli açıklamalar Selçuk Kaya ve Murat Sandıkçı’nın hazırlayıp sunduğu Futbol 55 programına konuk olan Yılport Samsunspor Başkanı İsmail Uyanık, önemli açıklamalarda bulundu.

Teknik adam değişikliğine değinen Başkan Uyanık, “Lig bitince değerlendirme yaptık. Taner Taşkın çalışkan, zeki ve dürüst bir insandı. Kirlenmiş futbol endüstrisi içinde menfaat ilişkilerine bulamayan, menajerlerden komisyon peşinde olmayan, inançlı adaletli düzgün bir arkadaşımızdı. Çalıştıklarım içerisinde en sevdiğim hocalardan birisi oldu. İyi bir dost kazandık. Hocaya kolaylık olsun diye teknik kadroya takviyeler yaptık. Yücel hocamız da teknik ekip de yer aldı. Birinci devrede eksiklikleri beraberce giderirler diye düşündük. Süre de kısaydı, güzel kamp yaptık. İyi hazırlık maçları oynadık. Herşey hazırdı. ‘Amed'de de iyi bir başlangıç yapacağız’ dedik. Amed maçındaki kötü futbol ve mağlubiyet zaten devre boyunca dolan bardağı taşırdı. Baktık ki bir beyaz sayfa açmak önemli. İnsanlar bazen yenilenmek istiyor. Denizli, Sakaryaspor, Osmanlıspor bunlara güzel örnek” dedi.
Amed yenilgisinden sonra olayların kendilerini değişikliğe ittiğini söyleyen Başkan Uyanık, “Ertuğrul Sağlam, İrfan Buz, Yalçın Koşukavak ve İsmet Taşdemir ile konuştum. Onların içinde İsmet hocamızla anlaştık. Artık önümüzdeki 15 haftada bu değişiklik işe yarar” diye konuştu.

Ertuğrul Sağlam’ın, futbolculuğu döneminde Samsunspor’a büyük hizmetler yaptığını belirten Başkan Uyanık, “Gitme dediğimiz zaman serbestçe Beşiktaş’a ve Trabzonspor’a gidebilecekken, gitmemiş kalmış. Bir sene sonra büyük paralar kazandırmış birisi. Yıllar sonra geri dönerken bir telefonumuzla geri dönen bir futbolcuydu. Samsunspor tarihinde çok iyi oyuncular var. Futbol hayatları bitince bazılarının dik duruşu sönüyor, menfaat için her yere yanaşmaya çalışan insanlara dönüşüyorlar. Futbolculuktan sonra da hiçbir Samsunluyu kendisine mahcup etmeyecek bir insan. Bize karşı da buydu. Yılport Samsunspor kendi bütçesiyle, gücüyle antrenör aradı. Biz kimseye bedava hocalık teklif etmeyiz. Bir teklif sunduk anlaşamadık. Ertuğrul hoca Samsunspor'a zarar gelmesini istemedi. Bu lig farklı bir lig, bu ligin hocası olmak lazım. Bu ligde oynayan futbolcular bu lige ait. Ertuğrul hoca hiç alt liglerde görev yapmamış, haliyle oyuncuları tanımıyor. Baktı ki bizim hedefimiz bir an önce buradan çıkmak. Camianın hassasiyetini ve dostluğunu göz önüne alarak teklifi kabul etmedi. Belki yıllar sonra bir birliktelik olabilir! ifadelerini kullandı.Programda hem Selçuk Kaya ve Murat Sandıkçı’nın hem de taraftarların sosyal medya üzerinden gelen sorularını yanıtlayan Başkan İsmail Uyanık, şunları söyledi:
“Bizim sezon başındaki tercihlerimizden bir tanesi Yalçın Korukavak ve İsmet Taşdemir'di. İsmet hoca kongreden önce Ümraniyespor'la anlaşma sağlamıştı. Ben göreve geldikten sonra Ümraniye'yle görüştüm ‘bize lazım uzun vadeli projemiz olacak’ dedim bırakmadılar. Bu ligleri bildiği için istiyorduk. Göksel yaşasaydı bu kadronun içinde tabi ki olacaktı. Ben başkan değilken bile ‘sen futbola dönsen de beraber olsak’ diyen bir arkadaşımızdı. Fakat çok trajedik bir olay. Geçen hafta Amed Sportif Faaliyetleri mağlubiyeti ve üstüne Göksel'i kaybetmemiz çok kötü bir hafta geçirdik. Her şey bir anlamda anlamını yitirdi. Hatta Diyarbakır'dan sonra Taner hocayla yolları ayırmaya karar vermiştim. Göksel rahmetli olmasaydı Taner hocanın Gümüşhane maçının son maçı olduğunu kamuoyuyla paylaşıp kendisini medeni bir şekilde uğurlamak istiyordum. Ama o şaşkınlıkla ve karamsar tabloda bunu yapamadık. Taner hoca kendi kapasitesi ve bilgisi doğrultusunda elinden geleni yaptı. Hocaların arkasında durmak doğru bir şey. Geçmiş başkanlık dönemlerinde hoca değişikliklerinin çok önemli katkılarda bulunduğunu görmedim. Beki daha kötüye gitmeyi engellemiştir. Bu yıl beklenti çok yüksek. Puan olarak çok puan alsak bile bunun dışındaki beklentilerimiz yerine gelmedi.

AdminAdmin