SİYASET
Giriş Tarihi : 03-10-2021 16:27   Güncelleme : 03-10-2021 16:27

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne yeni revizyon: Yerel yönetimlerde dönüşüm

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nde de bir revizyon düşünülüp düşünülmediği tartışmaları sürerken, AK Partili yetkililer ise, şu anda yapılması gereken en önemli düzenlemenin ataması cumhurbaşkanı tarafından yapılan valilik ve il müdürlüğü gibi makamlara yetki devrinin üzerinde duruyor.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne yeni revizyon: Yerel yönetimlerde dönüşüm

AK Parti kaynakları, 'sistemin özünü bozmayacak' bazı değişikliklere gidilebileceğinin sinyalini verirken, muhalefetin 'parlamenter sisteme dönüş' çağrılarının gerçekçi olmadığını savunuyor. AK Partili kaynaklar, “Parlamenter sisteme dönüş artık teknik olarak mümkün değil. Mevcut sistemin eksiklerinin tedavisi ve her geçen gün değişen dünyaya uyum sağlamak için yeni tavırlar alınabilir; yeni adımlar atılabilir ama parlamenter sisteme kesinlikle dönüş yok” değerlendirmesini yapıyor.

Milliyet'ten Ayşegül Kahvecioğlu'nun haberine göre AK Parti kulislerinde, Temmuz 2018’de uygulamaya konulan Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin en önemli problemi olarak, 'Ankara’daki başkanlık sistemine geçiş iradesinin yerele yansımaması' gösterilirken, yeni sisteme geçişte 'bürokrasiyi bitirmek ve işleyişi hızlandırma'nın amaçlandığı ancak yerelde sistemin işlemediği belirtiliyor.

YETKİ DEVRİ

AK Partili yetkililer, “Yerelde parlamenter sistemdeki prosedürler aynen uygulanmaya devam ediyor. Şu anda yapılması gereken en önemli düzenleme ‘hayati olmayan’ bazı başlıklarda, ataması cumhurbaşkanı tarafından yapılan valilik ve il müdürlüğü gibi makamlara yetki devrinin tartışılması” yorumunu yapıyor.

AK Partili kaynaklar, yüzde 50+1 modelini içeren yeni sistemin muhalefet partilerini de ideolojik değil iş odaklı muhalefet yapmaya ittiğini; bu durumun iktidarı da, daha iyisini yapmaya zorladığını belirterek, sistemin korunması gerektiğini ifade ediyor.

2023 SEÇİMLERİ

Parti kulislerinde, sistemde radikal bir değişikliğe 'gerçekçi' bir muhalefetin de 2023 seçimlerine kadar 'evet' demeyeceği; ancak seçimlerden sonra böyle bir değişikliğin gündeme gelebileceği konuşuluyor.

 

ETİKETLER:

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi , AK Parti