SİYASET
Giriş Tarihi : 05-05-2020 09:49   Güncelleme : 05-05-2020 09:58

CHP Samsun İl Başkanı Fatih TÜRKEL: Esnafın Haykırışını Duyun!

CHP Samsun İl Başkanı Fatih Türkel, Rus Pazarı’nı tekrar açma kararının Rus Pazarından geçimini sağlamaya çalışan 1012 esnafın ve tüm esnafların bir haykırışı olduğunu söyledi.

CHP Samsun İl Başkanı Fatih TÜRKEL: Esnafın Haykırışını Duyun!

Fatih Türkel yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

 

“  Millet olarak zor günlerden geçiyoruz ve koronavirüs ile millet olarak mücadele veriyoruz. Söz konusu mücadele tedbirleri kapsamında büyüklerimiz ve 20 yaş altı gençlerimiz evlerinde kalırken, AVM’ler berberler, kafe ve lokantalar, çay ocakları gibi işletmeler geçici süre ile kapatılmış, özellikle hizmet hizmet sektöründe çalışan bir sürü hemşerimiz bir çare evinde hükümetin yardımlarından deva bekler duruma gelmiş, ciddi anlamda ekonomik sıkıntı içerisine düşmüştür.

 

Tam bu süreçte dara düşmüş, Rus Pazarı Yönetim Kurulu başkanı “esnaf eve ekmek götüremez duruma geldi”  şeklinde açıklamada bulunmuş ve bu duruma çözüm bulunamadığı için, çaresizlikten 04 Mayıs Pazartesi günü Rus Pazarı’nı tekrar açma kararı almıştır. Bu durum bize göre de çok vicdani ve insani bir gerekçe ile Rus Pazarından geçimini sağlamaya çalışan 1012 esnafın aslında bir haykırışıdır…

 

Pazartesi günü Rus Pazarın açıldıktan sonra gerek Rus Pazarında çalışan binlerce kişinin gerekse pazara alışverişe gelen Samsun halkının ne kadar riske gireceğinin tasfirini  bilim insanlarının deneyimine, halkımızın hayal gücüne bırakıyoruz .  Dernek başkanı Alaadin Sayın “Esnafımız ekmeğe muhtaç, yani açız ,yani mecburuz” diyerek tüm Samsun esnafını adına bir haykırışta bulunuyor...

 

Sayın AKP Milletvekilleri ;

 

Biz aynı şehrin havasını soluyan, bu şehrin evlatlarıyız. Rus Pazarı esnafımızın haykırışı icra makamında olan sizleredir… Sözde esnaf kredi paketleriniz ve aranan şartlar anlaşılan esnafımızın derdine çare olmamıştır.

 

Hükümetin yardım dağıtım anlayışı, esnafımızın açlığına yokluğuna dokunamamıştır. Her zaman yaptığınız gibi vaat etme zamanı değil artık somut olarak bir şeyler yapma zamanı. Başta Rus Pazarı esnafına olmak üzere “evde kal” söylemiyle birlikte esnafı evde tutmanın, onları yaşatmanın gereğini yapın. Aksi taktirde Rus Pazarından Samsun’a yayılacak tehlikenin sorumlusu pazarı yokluktan açanlar değil, bu haykırışlara kulak tıkayan sizler olursunuz. Bu haykırışa kulak verin...”

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat