GÜNCEL
Giriş Tarihi : 23-11-2020 14:56   Güncelleme : 23-11-2020 14:56

Samsun’da CHP İl Başkanı Fatih Türkel, bir grup partiliyle birlikte Bafra Sebze Meyve Hali’nde çiftçilerle bir araya geldi. Türkel, “Çiftçi perişan durumda. Acilen Tarım Kredi borçları yapılandırılmalı” dedi.

Samsun’da, Bafra Sebze ve Meyve Hali’nde Tarım Kredi Kooperatifi mağduru çiftçilerle bir araya gelen CHP heyeti, “Köylü traktörsüz, makinesiz, tarlasız kalacak. 5 büyük firmanın katrilyonlarca liralık vergi borcunu bir kalemde silen hükümet, çiftçinin borcunun niye yapılandırmıyor” açıklamasında bulundu.

BAFRA SEBZE HALİ’NDE BULUŞMA
Fatih Türkel, beraberinde CHP Bafra İlçe Başkanı Vahit Perçin, partisinin Bafra Belediye Meclisi Erhan Akbuluk ile birlikte Bafra Sebze ve Meyve Hali’ned Tarım Kredi Kooperatif mağduru çiftçi ve hal esnafı ile bir araya geldi. Tarım Kredi Kooperatifi Bafra Şube Başkanı Burhan Balta’nın da yer aldığı buluşmada Fatih Türkel, Türkiye’de hemen her üreten kesimin olduğu gibi çiftçinin de çok zor durumda olduğunu öne sürerek, “Tarım Kredi’ye olan borçlar yüzünden çiftçilerimiz haciz kıskacında. Borçlar acilen yapılandırılmalı” dedi.

TRAKTÖRLERE, TARLALARA HACİZ
Yaklaşık 1 yıldır ağır pandemi koşullarıyla mücadele eden Türkiye’nin zor günler geçirdiğini söyleyen CHP İl Başkanı Fatih Türkel, açıklamasında şu görüşleri dile getirdi:

“Bu işin bedelini işçi ödüyor, sanayici ödüyor, emekli ödüyor, emekçi ödüyor, işçi ödüyor, milllet olarak hep beraber ödüyoruz.
Özellikle çiftçimiz, kooperatif alacakları ile ilgili yapılandırmayı bekliyor. TBMM’de bu yönde yapılan teklifler ön komisyondan geçmedi. Bugün itibariyle çiftçimizin Tarım Kredi kooperatiflerine olan borcu 1.7 milyar lira civarındadır. Çiftçimiz üretmek istiyor, çiftçimiz emeğiyle alın teriyle helalinden kazanmak istiyor ancak buna karşın aylardır, yıllardır kooparatiflere olan borcu nedeniyle traktörleri haczediliyor, tarlaları haczediliyor. Çiftçimiz, evlerine ekmek götürmekte zorlanıyor.

ÇİFTİ, SARAY, KÖŞK İSTEMİYOR
Devlet baba o zenginlerin, o milyonluk, trilyonluk, katrilyonluk fabrika sahiplerinin, o büyük rant baronlarının vergi borçlarını affederken, devlete olan borçlarını sıfırlarken, çiftçimiz diyor ki, ‘ben 40 bin lira kredi çekmişim, son 1,5 yılda benim kooparatife olan borcum 120 bin lira olmuş, yüzde üçyüz faiz yemiş, benim borcumu yeniden yapılandır, ödeyebileceğim şartlara getir.’ Sırça köşkler istemiyor çiftçimiz, saraylar istemiyor çiftçimiz.

Siz sadece 5 büyük firmanın 9 katrilyon olan vergi borcunu bir kalemde siliyorsunuz, burada Bafra’da gecesini gündüzüne katan çiftçimizin, hal esnafının borcunu yapılandırmıyorsun. Böyle bir şey olmaz, böyle bir çifte standart olamaz.”

MİLLETVEKİLLERİ, BAŞKANLAR NEREDE?
Bafralıların, AK Parti’ye oy ve destek verdiğini hatırlatan Fatih Türkel, “Bugün, destek alan bu AK Partili milletvekillerini, belediye sahada göremiyoruz. Milletvekillerimizi, belediye başkanlarımızı, seçilmişleri, çiftçilerimizin, hal esnafımızın dertlerini dinlemeye davet ediyoruz. Bafralı üretici, keyif bağışlanmasını istemiyor, rüşvet istemiyor, adam kayırma istemiyor, sadece ve sadece hakkın teslimiyetini istiyor” diye konuştu.

Samsun il genelinde Tarım Kredi’ye üye 28 bin çiftçi bulunduğunu hatırlatan CHP’li Türkel, “Sadece Bafralı çiftçinin kooperatife borcu 32 milyon lira. Dört gözle hükümetten ve ilgili komisyondan bir müjde beklerken çiftçilerimiz, bırakın borcunu ödemeyi traktörüne mazot koyamaz, evine ekmek götüremez durumda. Her gün icra ve haciz uygulamaları ile karşı karşıya kalmışken bu sahipsizlik başta çiftçilerimizi ve 2 büyük ovanın ortasında bulunan Samsun’da bizleri derinden yaralamıştır” dedi.

‘TRAKTÖRSÜZ, TARLASIZ KALACAKLAR’
CHP İl Başkanı Fatih Türkel, şöyle devam etti:

“Buradan hükümete, Samsun milletvekillerine ve ilgili Bakanlıklara, çifçinin kapısına icraya gelen AKP Bafra ilçe başkanına sesleniyoruz. Ülkeyi düşürdüğünüz ekonomik çıkmaz için vatandaştan destek istiyor, milli seferberlik sözlerini havada savurup duruyorsunuz. Sizler sırçalı köşklerinizde yaşarken Bafra Ovası’nda, Çarşamba Ovası’nda, Türkiye’de çiftçimiz icralarla, hacizlerle boğuşuyor evine ekmek götürme mücadelesi veriyor. Seferberlik topyekun olur. Çiftçimiz, kooperatifimiz kimsenin keyif bağışlamasını istemiyor. Tek beklentileri ve istekleri icraların durdurulması, ödeyemediği borçlarının gene makul faizleri de göze alarak tekrar yapılandırılmasıdır. Aksi takdirde hacizler devam ederse, icralar devam ederse köylümüz traktörsüz kalacak, makinesiz kalacak, tarlasız kalacak.”