KÜLTÜR-SANAT
Giriş Tarihi : 16-07-2019 13:06   Güncelleme : 16-07-2019 13:06

Antalya'da tarihi antik kente fırtına vurdu! Skandal restorasyon hatası ortaya çıktı

ANTALYA'nın Kumluca ilçesinde yer alan Rhodiapolis Antik Kenti'ndeki anıt, yaklaşık 3 yıl önce gerçekleştirilen hatalı restorasyon sonrası plastikle kapatılmıştı. Bölgede etkili olan fırtına, plastiği yıkınca hatalı restorasyon yeniden gün yüzüne çıktı.

Antalya'da tarihi antik kente fırtına vurdu! Skandal restorasyon hatası ortaya çıktı

Antalya'da tarihi antik kente fırtına vurdu! Skandal restorasyon hatası ortaya çıktı - Sayfa 1

Antik kentin ortasında yer alan ve Likyalı ünlü hayırsever Opramoas adına yapılan bir anıt, 2015 yılında restore edilmek istenmiş, ancak restorasyon, orjinal malzeme kullanılmadığı gerekçesiyle durdurulmuş ve üzeri örtülmüştü. Likya, Roma ve Bizans dönemlerine ait pek çok tarihi değer taşıyan Rhodiapolis Antik Kenti, yıllar sonra acı gerçekle yüzleşti. 

 

Antalya'da tarihi antik kente fırtına vurdu! Skandal restorasyon hatası ortaya çıktı - Sayfa 2

Yaklaşık 3 yıldır etrafı kaplı şekilde duran Opramoas Anıtı, şubat ayında fırtınanın, etrafındaki kutu görünümlü plastik ve çelik bariyerleri yıkmasıyla yeniden gün yüzüne çıktı. Anıtı kapatan plastik ve çelik konstrüksiyon, görevliler tarafından tamamen kaldırıldı. Kaplamanın kurulması ve kaldırılması için de yaklaşık 300 bin TL harcandı.

 
Antalya'da tarihi antik kente fırtına vurdu! Skandal restorasyon hatası ortaya çıktı - Sayfa 3

Restorasyon durdurulmuştu: Antik kentte 2004 yılından itibaren araştırmalar yapan ve kazı çalışmalarıyla da birçok tarihi değeri gün yüzüne çıkartan Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Bülent İplikçioğlu, talep doğrultusunda 2016 yılında Opramoas Anıtı restorasyonundaki hatalar zincirini ortaya koyan bir rapor hazırladı. Rapor üzerine restorasyon işlemi durduruldu.

 

Antalya'da tarihi antik kente fırtına vurdu! Skandal restorasyon hatası ortaya çıktı - Sayfa 4

Kaybolmuş ve parçalanmışlardı: Yazıtlarıyla ünlü Opramoas Anıtı'nda 38 yazıtlı bloğun yanlış yerleştirildiğini, 2 yazıtın kaybolduğunu, 1 yazıtın ise çalışmalar sırasında parçalandığını tespit eden Prof. Dr. İplikçioğlu, anıtın önünde bulunan orijinal sütunlar yerine yeni sütunlar yapıldığını ve tarihi anıtın restore edilebilmesi için uluslararası kriter olan en az yüzde 80'lik orijinal malzemeye sahip olmadığını, bu oranın yaklaşık yüzde 30 civarında olduğunu belirledi.

 

Antalya'da tarihi antik kente fırtına vurdu! Skandal restorasyon hatası ortaya çıktı - Sayfa 5

Kutu içinde saklanmıştı: Hazırladığı bu rapor üzerine yerine başka bir isim arandığı gerekçesiyle istifa eden Prof. Dr. İplikçioğlu, anıtın hatalı restorasyon nedeniyle çelik konstrüksiyon ve plastik kaplamayla oluşturulan bir kutu içine alındığını, fırtınanın yıkması ile yeniden ortaya çıktığını söyledi.

 

Antalya'da tarihi antik kente fırtına vurdu! Skandal restorasyon hatası ortaya çıktı - Sayfa 6

Kumluca ilçesinin 3 kilometre kuzeybatısında çamlarla örtülü bir tepede kurulu antik kentte, tiyatronun hemen önünde bulunan Opramoas Anıtı duvarlarına ait orijinal taşlarının birçoğu hemen yanında duruyor. Bazı orijinal taşlar ise antik kent sahası içinde yer alıyor.

 

Antalya'da tarihi antik kente fırtına vurdu! Skandal restorasyon hatası ortaya çıktı - Sayfa 7

Kumluca'da yaklaşık 2 bin yıl önce tarım ticaretiyle zengin olan ve bu zenginliğini kendi toplumunun refahı için kullanan ve Likya'nın birçok kentinde yaptığı yardımlarla tanınan Opramoas, 2015 yılında Prof. Dr. Nevzat Çevik'in girişimiyle Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği'ne onursal üye yapılmıştı.

KAYNAK: İNTERNET HABER