GÜNCEL
Giriş Tarihi : 21-07-2020 03:27   Güncelleme : 21-07-2020 03:27

AK Parti'den 9 maddelik sosyal medya teklifi

Son dönemlerde gündemden düşmeyen sosyal medyaya ilişkin bugün yeni bir gelişme yaşandı. AK Parti grubu, 11 maddelik sosyal medya teklifini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a sundu. Gelen bilgiye göre parti üyeleri, yarın diğer partilere de teklifin iletileceği öğrenildi. Meclisin tatile girmeden yasalaşması beklenen teklifteki detaylar haberimizde mevcut.

AK Parti'den 9 maddelik sosyal medya teklifi

AK Parti Grubu'nun hazırlamış olduğu 11 madde sosyal medya teklifinin meclis tatile girmeden onaylanıp, yasalaşması planlanıyor. MHP'ye gönderilen teklif yarın diğer partilere de iletilecek. Teklife göre gerekli yükümlülüğü yerine getirmeyen sosyal ağ sağlayıcısının internet trafiği bant genişliği önce yüzde 50, daha sonra da yüzde 95'e kadar daraltılacak.

PARA CEZASI GELECEK

Gerekli olan bu yükümlülüğü yerine getirmeyen ile erişim engelleme ya da içerik çıkartılması kararlarının uygulanmasıyla ilgili raporu bildirimi yapmayanlara para cezası gelecek.

BAŞVURU YAPILABİLECEK

Kişiler de sosyal ağ sağlayıcılarına içerik kaldırması ya da engellenmesi hakkında başvuruda bulunabilecek. Belirlenen saatler içerisinde olumlu ya da olumsuz yanıt gelmesi zorunlu olacak. Yanıtsız bırakan sunuculara para cezası kesilecek.

Mahkemeye göre hukuka aykırı olduğu saptanan içerik sahipleri, belirli saat içerisinde sorumluluklarını yerine getirmedikleri durumda zararların karşılanmasından da sorumlu olacak.