GÜNCEL
Giriş Tarihi : 28-05-2020 14:14   Güncelleme : 28-05-2020 14:14

81 ile genelge gönderildi! Cuma namazı nerede kılınacak?

Korona virüs pandemisi nedeniyle cuma namazı ve toplu namaz kılma yasağı geldi. Pandeminin etkisinin azalması ile birlikte cuma namazı yeniden kılınmaya başlanacak. Konu hakkında 81 ile genelge gönderilirken Cuma namazlarının kılınacağı yerler belli oldu.

81 ile genelge gönderildi! Cuma namazı nerede kılınacak?

Geçtiğimiz hafta açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "29 Mayıs Cuma günü cuma namazıyla birlikte şartları uygun camilerden başlayarak camilerimizi ibadete açıyoruz." dedi. 

Bu açıklama sonrası İçişleri Bakanlığı bir genelge hazırladı ve hazırlanan genelge 81 şehirdeki valiliklere gönderildi. 

CUMA NAMAZLARININ KILINACAĞI YERLER AÇIKLANDI

Valilikler ise, gelen genelge sonrası cuma namazının kılınacağı yerleri açıkladı. Buna göre avlusu olan camilerde, sosyal mesafeye dikkat edilecek ve bu şekilde namazlar kılınacak. 

Avlusu olan camilerin yanı sıra parklarda , okul bahçelerinde , mahalle meydanlarında veya futbol sahalarında da sosyal mesafeye uyularak cuma namazlarının kılınabileceği bildirildi. 

İMAM VE MÜEZZİNLER BU YERLERDE GÖREVLENDİRİLECEK

Diyanet kaynaklarından edinilen bilgiye göre, bu yerlerde cuma namazı Diyanet tarafından görevlendirilecek imamlar tarafından kıldırılacak. İl ve ilçe müftülükleri tarafından avlusu yeterli olmadığı için namaz kılınamayan camilerin imam ve müezzinleri bu alanlarda görevlendirilebilecek.