GÜNCEL
Giriş Tarihi : 30-03-2021 14:03   Güncelleme : 30-03-2021 14:03

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) batık alacakları tahsil eden varlık şirketleri için yeni düzenlemeyi faaliyete geçirdi. Bu düzenleme ile varlık şirketleri borçluları ve yakınlarını tahsilat için taciz edemeyecek.

BDDK tarafından hazırlanan yönetmelik taslağına göre varlık şirketleri devraldıkları borçluya veya yasal temsilcisine borcu devraldıklarına dair yazılı bildirimde bulunacak. Borçlarını devreden bankalar da borçlulara borçlarını varlık şirketine devrettiğini bildirecek. Varlık şirketleri devraldıkları borçlar için borçluları taciz edemeyecek. Düzenlemeye göre varlık şirketi borçluyu 09.00-20.00 saatleri arasında en fazla 3 kez arayabilecek. Bir diğer düzenleme ise borçlunun akrabaları ile ilgili. Varlık şirketi borçlunun akrabaları ile arama veya mesaj yolu ile iletişime geçmesi halinde 100 bin lira ceza ile cezalandırılacak.

Varlık şirketleri, borçlularla kurulan her türlü iletişimde, borçluların toplum içindeki itibarını zedeleyici iletişim ve tahsilat yöntemlerinden kaçınacaklar. Borçla ilgisi bulunmayan üçüncü kişileri aramayacaklar.