YAŞAM
Giriş Tarihi : 28-09-2019 15:34   Güncelleme : 28-09-2019 15:34

Sosyal medya bu hesabı konuşuyor! İki tabak makarna bir suya 2700 lira… İtalya'nın başkenti Roma'da iki turiste iddiaya göre iki tabak makarna ve bir su için yaklaşık 2700 TL hesap getirildi. Turistler hesabı sosyal medyada paylaşırken, tepkiler çığ gibi büyüdü, restoranın kapatılması da gündeme geldi.

Roma’nın merkezindeki Antico Caffe di Marte’de öğle yemeği yiyen iki Japon turist, kendilerine çıkarılan 429,80 euro’luk (yaklaşık 2700 TL) hesabı sosyal medyada paylaştı. Gelen hesapta 349,80 euro hesap ve 80 euro bahşiş yazdığı görülüyor. Turistler, bu hesabın iki tabak deniz ürünlü makarna ve su için çıkarıldığını iddia etti.

İnternette yapılan yorumlardan, daha ziyade yabancı turistlerin gittiği ve yemek kalitesi üstün olmayan bir restoran olduğu anlaşılan Antico Caffe di Marte, bu yüklü hesap sonrası sosyal medyada tepki yağmuruyla karşılaştı.Özellikle İtalyanlar restoranı, “İtalya’nın adını kötüye çıkardığı” ve önemli bir geçim kaynağı olan turizme zarar verebileceği gerekçesiyle eleştirdi.

İtalyan basınına göre restoranın sahibi ise, “Bizde fiyatlar şeffaftır. Makarnalarımız maksimum 16 euro, bu hesap için taze balık yemiş olmalılar” dedi. Ancak bu açıklama da eleştirileri dindirmedi.

‘İMAJ ZARAR GÖRÜR’

BBC Türkçe’nin aktardığı habere göre tüketici hakları derneği Codacons da bir açıklama yaparak, iddianın doğru olduğunun tespit edilmesi halinde, restoran için lisans iptali de dahil sert cezalar verilmesini istedi. Codacons Başkanı Carlo Rienzi, “Bu gibi olaylar, 2 turistin ödediği 430 euro’dan çok daha yüksek ekonomik zarara yol açar. Roma’nın zaten birçok sorun yüzünden kritik durumda olan imajı dünyanın gözünde daha da hasar alır. Bunun da turizme ve dürüst işletmecilere doğrudan etkisi olur” dedi.

Sözcü