SİYASET
Giriş Tarihi : 20-05-2019 11:09   Güncelleme : 20-05-2019 11:09

Erdoğan: Gençlerimizle bir araya geldiğimizde geleceğimize güvenim pekişiyor GAZİ Mustafa Kemal Atatürk'ün 19 Mayıs 1919'da Samsun'a ayak basarak, Kurtuluş Savaşı'nı başlatmasının 100'üncü yıl dönümü dolayısıyla İskele Meydanı'nda tören düzenlendi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, törendeki konuşmasında, "Gençlerimizle her bir araya geldiğimizde geleceğimize olan güvenim, daha da pekişiyor. 19 Mayıs ruhu, 23 Nisan ruhu, 29 Ekim ruhu, 81 vilayeti ve 82 milyon nüfusu ile ülkemizin her köşesinde yaşanıyor" dedi.

 

Samsun'daki İskele Meydanı'nda düzenlenen törene; Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, TBMM Başkanı Mustafa Şentop, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, SP Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, DSP Genel Başkanı Önder Aksakal, Anavatan Partisi Genel Başkanı İbrahim Çelebi, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, milletvekilleri ve sivil toplum kuruluşlarının başkanları katıldı.

Tören alanı, Türk bayrakları ve milli mücadelenin 100'üncü yılını simgeleyen flamalar ile süslendi. Bazı kişilerin, ellerindeki Türk bayrakları ile çevredeki parklarda ve üst geçitlerde töreni izlediği görüldü. 

ERDOĞAN'A TÜRK BAYRAĞI VERDİLER

Atatürk'ün İstanbul'dan Samsun'a 'Bandırma' vapuruyla yaptığı tarihi yolculuğu temsili olarak gerçekleştiren, 81 il ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nden (KKTC) gençler, İskele Meydanı'nda Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Türk bayrağı ve toprak verdi. Erdoğan, Türk bayrağını 3 kez öperek, teslim aldı. Dragon Yelken Kulübü sporcuları da Erdoğan'a Türk bayrağı hediye etti. Daha sonra kürsüye gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nı tebrik ettiği konuşmasında, şunları kaydetti:  

"Kurtuluş Savaşı'mızın başkomutan, cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını yad ediyorum. Anadolu'ya ayak bastığımız günden bugüne kadar ülkemizin ve milletimizin bekası için gözlerini kırpmadan hayatlarını feda eden tüm şehitlerimize, gazilerimize, kahramanlarımıza Allah'tan rahmet diliyorum. 1 asırdır ülkemizin kalkınması, milletimizin güçlenmesi için emek veren, çalışan, üreten herkesi şükranla anıyorum. Biz kökü, tarihin binlerce yıllık derinliklerine uzanan bir millet ve devletiz. Sadece Cumhurbaşkanlığı forsumuzda temsil edilen 16 devletimizin 2 bin 200 yılı aşkın bir geçmişi vardır. Bugünkü isimleri ile ifade edecek olursak Avrupa'dan Rusya'ya ve Orta Asya'ya oradan Moğolistan'a, Çin'e, Hindistan'a, Pakistan'a, Afganistan'a ve İran'a, Orta Doğu'ya, Kuzey Afrika'ya kadar geniş bir coğrafyada ecdadımız devlet kurmuş, hüküm sürmüştür. Bu süreç içinde elbette pek çok kritik dönüm noktası vardır. Her dönüm noktasının önümüzde açtığı yollar da farklıdır."