EKONOMİ
Giriş Tarihi : 26-10-2020 16:42   Güncelleme : 26-10-2020 16:53

TESK'ten pandemi döneminde sorun yaşayan esnafların kış ayının yaklaşması ile birlikte artacak fatura giderlerine yönelik indirim yapılması talebinde bulundu.

Elektrik ve doğalgaz faturalarına ilişkin bir yazılı açıklama yayımlayan TESK Genel Başkanı Palandöken, geçtiğimiz seneye nazaran yüzde 30'un üzerinde zam yapılan faturaların mağduriyetleri katlayacağı uyarısında bulunarak şu ifadeleri kullandı:

Elektrik ve doğalgaz fiyatlarına geçtiğimiz yıla göre yüzde 30'un üzerinde zamlar yapıldı. Enflasyonun üzerinde yapılan bu zamlar havaların soğumaya başladığı bu günlerde bu ayki faturalara yansıyınca başta esnaf ve sanatkarlarımız olmaküzere dar gelirli tüm kesimler oluşacak farkı nasıl karşılayacaklarını şimdiden düşünmektedirler.

Esnafımızın ve halkımızın pandeminin arttığı bu günlerde kışı rahat geçirmesi için en önemli gider kalemi olan elektrik ve doğalgaz fiyatlarında acil indirime gidilmeli. Aksi halde hem yaşanan pandeminin önüne geçemeyiz hem de halkın mağduriyeti artar.  Pandeminin halen devam ettiği bir süreçte havalar da artık soğudu.

Her zaman en temel ihtiyacımız olan elektrik ve doğalgazın şimdi kullanımı daha çok artacak. Dolayısıyla elektrik, doğalgaz faturaları esnafın da, vatandaşın da cebini yakmaya başladı. Öyle ki hem elektrik hem doğalgaz bu yıl bir önceki yıla göre yüzde 30'un üzerinde arttı. İndirim beklenirken zam yapılmasının kimseye bir faydası yok. Çünkü zamlar enflasyonu da artırıyor. Bu yüzden kış aylarına girmişken, pandemide esnafın da kazancı düşmüşken, her kesimin ihtiyacı elektrik ve doğalgaza indirim yapılmasıdır.