SİYASET
Giriş Tarihi : 09-05-2020 11:59   Güncelleme : 13-05-2020 22:59

26 yıl sonra yeniden buluştular... .

26 yıl sonra yeniden buluştular... Hamza Cebeci'nin kariyerindeki dikkat çeken detaylar...Darülaceze Başkanı Hamza Cebeci, Erdoğan'ın danışmanlığına atandı. Cebeci'nin geçmişini hatırlatmak ise bize düştü.... Kaynak: 26 yıl sonra yeniden buluştular... Hamza Cebeci'nin kariyerindeki dikkat çeken detaylar...

26 yıl sonra yeniden buluştular... .

UĞUR CAN BİÇER 

Cumhurbaşkanlığı Teşkilatı Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 12'nci ve 13'üncü maddeleri gereğince Refah Partisi kökenli Darülaceze Başkanı Hamza Cebeci, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan'ın yeni danışmanı oldu. Karar bugün de Resmi Gazete'de yayımlandı. 

1953 yılında Düzce'de doğan Cebeci, 1987'de Refah Partisi Bolu milletvekili adayı oldu. Cebeci, AKP'nin kuruluşunda da görev aldı.

 

Şimdi gelelim Cebeci'nin geçmişine... 

17 Ağustos Marmara depreminin ardından tam 87 gün sonra 12 Kasım 1999'da gerçekleşen 7,2 büyüklüğündeki Düzce depreminde 710 kişi hayatını kaybederken 2.678 kişi de yaralanır.  
Hamza Cebeci ise bu depremde yıkılan binalardan olan Işık Apartmanı'nın müteahhidi. 

Cebeci'nin Erdoğan ile ilişkisi ise Erdoğan'ın İBB başkanlığına kadar dayanıyor. Sabah'ın arşivlerine göz attığımızda Ali Balcı ve Murat Kaya imzasıyla yayınlanan haberde ikilinin arasındaki ilişki şöyle anlatılıyor: İstanbul Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Tayyip Erdoğan'ın arkadaşı Hamza Cebeci olduğu ortaya çıktı. Cebeci'nin adı, Erdoğan'ın Başkan olduğu dönemde, Boğaz manzaralı 7 dönüm araziyi 40 milyar liraya alması ile gündeme gelmişti. Cebeci, imar yasağı bulunan yere 2 yılda 16 lüks konak yapmıştı. Tayyip Erdoğan ile ailece görüşen Hamza Cebeci, Üsküdar'daki Cebeci konaklarından trilyonlar kazanmıştı."

Arşiv haberinde 17 Ağustos depreminde Işık Apartmanı yıkılmadığı ancak İmar ve İskan Müdürlüğü'nden gelen uzmanların binaya yüzde 60 hasar raporu verdiği, kiracıların da daireleri boşalttığı belirtiliyor. 

Ancak Cebeci'nin boşalan apartmanı kısa sürede tamir ettirerek yeniden kiraya vermek için harekete geçtiği, binanın sağlam olduğuna inandırmak için de annesi Havva Cebeci ile kardeşleri Hakan, Hüseyin ve Muhsin Cebeci'yi de binaya yerleştirdiği, Abant İzzet Baysal Üniversitesi'nde okuyan 8 öğrenci, öğrenci yurdunun hasar görmesi üzerine kalmak için kendilerine Cebeci'nin ucuza kiraya verdiği yüzde 60 hasarlı Işık Apartmanı'nı seçtiği ve Cebeci Ailesi ile 8 üniversite öğrencisinin hayatnı kaybettiği belirtiliyor. 

Hamza Cebeci'nin kardeşi Hüseyin Cebeci'nin eşi Sefa Cebeci ise enkazın altından 105 saat sonra sağ kurtarıldığı da haberde geçen ifadelerden.  

Bu olayın ardından Cebeci, yargılanarak hapis cezasına çarptırılır ancak 28 Mart Yerel Seçimleri'nde AK Parti'den Üsküdar İlçesi Meclis üyeliğine seçilir. Ardından da Büyükşehir Belediyesi Meclis İmar Komisyonu'nun 9 üyesinden biri olur. 

Arşivleri bir kez daha kurcaladığımızda ise bugün AKP'yi öven yazılar yazan Mahmut Övür'ün hem AKP'yi hem de Hamza Cebeci'yi eleştiren bir yazı kaleme aldığını görüyoruz. Övür, "Olmaz böyle şey" adlı yazısında hem Hamza Cebeci'yi hem de ortağı AKP milletvekili Fahri Çakır'ı eleştiren bir yazı yazar. 

Övür yazısını, "Hamza Cebeci'nin o zamanki ortağı Fahri Çakır şimdi ne yapıyor? Sakın şaşırmayın, o da Meclis'te Düzce Milletvekili olarak görev yapıyor. Çakır da Cebeci gibi Düzce Ağır Ceza Mahkemesi'nde "Tehlike doğuracak şekilde bina yaparak ölüme sebebiyet vermek" suçundan yargılandı. Davanın devam ettiği dönemde Fahri Çakır milletvekili seçildiği için 'dokunulmazlık zırhı' kazandı.
Şimdi biri milletvekili, öteki İmar Komisyon Üyesi olarak hayatlarını sürdürüyor.
Bize de 'sözün bittiği yer burası' demek kalıyor" diye bitirir. 

Yıllarca Darülacaze Başkanı olarak görev yapan Cebeci ile Erdoğan'ın yolları bu kararla birlikte bir kez daha kesişir. 

Övür'ün o dönem yazdığı yazı: 

mahmutic.jpg

Cebeci hakkında çıkan "'Talancı' ailesine vurdu" başlıklı 1999 tarihinde yayımlanan bir başka haber: 

sabahic.jpg

Kaynak: 26 yıl sonra yeniden buluştular... Hamza Cebeci'nin kariyerindeki dikkat çeken detaylar...Günboyu