SİYASET
Giriş Tarihi : 20-08-2018 13:28   Güncelleme : 20-08-2018 13:28

yakalanarak gözaltına alındı. Karlov suikast © REUTERS / ÜMİT BEKTAŞ Ankara'da silahlı suikasta uğrayan Rus Büyükelçi Karlov yaşamını yitirdi Anadolu Ajansı ise, Ankara'nın Kavaklıdere mahallesi Nevzat Tandoğan caddesinde bulunan ABD Ankara Büyükelçiliği'nin önüne gelen Şahin S. adlı şahsın, paltosunun içine sakladığı pompalı tüfeği çıkararak havaya 8-9 el ateş açtığını duyurdu.

Sabah saatlerinde Ankara'da Atatürk Bulvarı üzerinde seyir halinde olan ve henüz plakası belirlenemeyen bir otomobilden ABD Büyükelçilik binası önünde ateş açılmıştı. 4-5 el silah sesi duyulmuş ve güvenlik görevlilerinin bulunduğu kulübeye meriler isabet etmişti.

Konuyla ilgili açıklama yapan AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, "ABD Büyükelçiliği'ne silahlı saldırı açık bir provokasyondur."açıklamasında bulundu.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ise "ABD Büyükelçiliğine yapılan saldırıyı kınıyoruz. Bu açıkça bir kaos yaratma girişimidir. Türkiye güvenli bir ülkedir ve bütün yabancı misyonlar kanunların güvencesi altındadır. Olay soruşturulmaktadır ve en kısa sürede aydınlatılacaktır." dedi.

 
REKLAM
ads by AdMatic

AYRINTILARI ARAŞTIRIYORUZ: Bu arada civarda arama başlatan ekipler, boş kovanları muhafaza altına aldı. Kaçan aracın yakalanması için operasyon başlatıldı. ABD Büyükelçiliği Sözcüsü David Gainer, büyükelçiliğe yönelik gerçekleştirilen silahlı saldırıya ilişkin, "Herhangi bir yaralanmayla ilgili herhangi bir raporumuz yok ve ayrıntıları araştırıyoruz." açıklamasını yaptı.

ABD'nin Ankara Büyükelçiliğinden yapılan yazılı açıklamada, "Bu sabahın erken saatlerinde ABD Büyükelçiliğinde bir güvenlik olayının gerçekleştiğini teyit edebiliriz. Herhangi bir yaralanmayla ilgili herhangi bir raporumuz yok ve ayrıntıları araştırıyoruz. Türk ulusal polisine hızlı yanıtları için teşekkür ediyoruz." denildi.

ANKARA VALİLİĞİ: BEYAZ BİR ARAÇTAN 6 EL ATEŞ EDİLDİ: 
Ankara Valiliği'nden Amerika Birleşik Devletleri Büyükelçiliğine silahlı saldırı haberlerine ilişkin yapılan yazılı açıklamada; "20.08.2018 günü saat 05.30 sularında, Atatürk Bulvarı üzerinde seyreden beyaz renkli bir araç içinden, kimliği henüz tespit edilemeyen şahıs veya şahıslar tarafından, ABD Büyükelçiliği nizamiyesine doğru 6 el ateş edilmiştir. Yapılan ilk incelemeler sonucunda, 3 adet merminin demir kapıya ve camlı bölüme isabet ettiği, herhangi bir can kaybının olmadığı anlaşılmıştır. Olaya ilişkin çalışmalar devam etmekte olup, gelişmelerden ayrıca bilgi verilecektir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur." denildi.

Kaynak İnternet Haber

AdminAdmin