Advert
SİYASET
Giriş Tarihi : 09-08-2019 18:38   Güncelleme : 09-08-2019 18:38

birlikte Samsun'da DIŞİŞLERİ Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile 110 büyükelçi, 11’inci Büyükelçiler Konferansı kapsamında Samsun’a gelerek çeşitli ziyaretlerde bulundu.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 11’inci Büyükelçiler Konferansı kapsamında yurt dışında ve merkez teşkilatında görevli 110 büyükelçi ile birlikte Samsun’a geldi. Bakan Çavuşoğlu ve beraberindeki heyeti, Samsun Çarşamba Havalimanı’nda Vali Osman Kaymak, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri karşıladı.

Bakan Çavuşoğlu ve heyet, ilk olarak Bandırma Müze Gemisi’ni ziyaret etti. Çavuşoğlu, burada bulunan Atatürk ve silah arkadaşlarının balmumu heykelleri ile Atatürk’ün kıyafetleri, beylik tabancası ve fotoğraflarının bulunduğu bölümleri gezip bilgi aldı. Ardından, büyükelçilerle birlikte Atatürk Anıtı’nı ziyaret etti. Anıta çelenk bırakıp, Anıt Şeref Defteri'ni imzaladı. Yazdığı metni okuyan Bakan Çavuşoğlu, “Dışişleri Bakanlığı olarak 11’inci büyükelçiler konferansımızın son gününde dünyanın dört bir yanında görevli büyükelçilerimiz ile bundan tam bir asır önce Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının istiklal mücadelesinin meşalesini yaktıkları noktada bulunmaktan ve kentin simgesi niteliğinde Atatürk Anıtı’nı ziyaret etmekten kıvanç duyuyoruz. Aziz milletimiz tarihin her döneminde olduğu gibi, bağımsızlığından ödün vermeyeceğini ve kendi iradesinin üstünde bir irade tanımayacağını, Samsun’da 19 Mayıs 1919'da başlayan ve Cumhuriyetimizin ilanıyla taçlanan yolculukta tüm dünyaya duyurmuştur. Aradan geçen 100 yılın ardından Türkiye, bugün yurtta barış, dünyada barış ilkesi doğrultusunda artan imkan ve kabiliyetleriyle girişimci ve insani bir dış politika takip etmekte ve tüm dünyada itibarını her geçen gün artırmaktadır. Milli mücadelenin 100'üncü yıl dönümünde Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, ülkemizin 2023 hedeflerine ve ötesine taşımak için aziz milletimizden aldığımız güçle, kararlı bir biçimde çalışmaya devam edeceğiz. Bu vesile ile Cumhuriyetimizin kurucu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları ile vatanımız ve bayrağımız uğuruna canlarını feda eden tüm kahraman şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz” dedi.

Bakan Çavuşoğlu, daha sonra Samsun Valisi Osman Kaymak’ı makamında ziyaret etti. Ziyaret basına kapalı gerçekleşti.

'GEREKLİ ADIMLAR HIZLICA ATILMAZSA HER TÜRLÜ TEDBİRİMİZ ZATEN HAZIR'

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 110 büyükelçinin katılımıyla Samsun’daki bir otelde düzenlenen 11’inci Büyükelçiler Konferansı programına katıldı. Konferansta konuşan Bakan Çavuşoğlu, karşılıklı vizelerin kaldırılması için çalıştıklarını belirterek, "1 Eylül’den itibaren inşallah kardeş Azerbaycan’da biz yıllar önce kardeşlerimize vizeyi kaldırmıştık, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına vizeyi kaldıracak. Avrupa Birliği ile de vize serbestliğine geçebilmek için 72 kriter vardı, 66’sını gerçekleştirdik. 6 tane kriter için cumhurbaşkanımız da gerekli talimatları verdi. Adalet Bakanlığı'mız ve İçişleri Bakanlığı'mız yasal düzenlemeler Meclis'imize de burada görev düşüyor” diye konuştu.

Bakan Çavuşoğlu, Büyükelçiler Konferansı’nda ikinci açılım olarak ‘Dijital diplomasi’ dediklerini söyleyerek, “Dijital diplomasinin içinde dijital ticaret de var. Dijital savaşlardan tutun da toplumu ilgilendiren her şey var. Bugün bakıyoruz, dijital diplomasiye kafa yoran, inceleyen ve dijital gelişmelerin inovasyonların diplomasiye etkilerini yakından takip eden ülkeler var. Biz bunun gerisinde kalamayız” diye konuştu.

Türkiye'nin zor bir bölgede olduğunu dile getiren Bakan Çavuşoğlu, "Terörle mücadelede ikiyüzlülüğü ve çifte standardı görüyoruz. Ama biz terörün her türlüsü ile mücadele ediyoruz. Aynı şekilde şöyle etrafımıza baktığımız zaman Karabağ problemi hemen yanı başımızda, Gürcistan’daki itilaflar. Hemen biraz daha batıya doğru gittiğimiz zaman Rusya ile Ukrayna arasındaki gerilimler ve Kırım’ın durumu. Hepsinin bir risk potansiyeli var. Ara ara bölgede gerginliği artırıyor, ara ara böyle bir püskürme oluyor, volkanik dağlar gibi. Bunların elbette çözümü çok kolay değil, biz elimizden gelen katkıyı sağlıyoruz. Ama diğer taraftan güneyimize gittiğimiz zaman sıcak çatışmalar var. Irak’ta şimdi seçimden sonra düzeliyor. Yine Suriye’de bir taraftan terörle mücadele. Dün de söylediğimiz gibi Amerika ile orada terör koridorunu ortadan kaldırmak, onun yerine barış koridoru ya da güvenli bölge oluşturmak için çalışıyoruz. Ama bu çalışma süreci Mümbiç gibi olmayacak, buna müsaade etmeyeceğiz. Bir oyalama sürecine kesinlikle müsaade etmeyiz. Çünkü bu bizim için hayati derecede önemlidir. Bir güvenlik meselesidir. O nedenle gereken adımlar sahada hızlıca atılmazsa, her türlü tedbirimiz zaten hazır, sayın cumhurbaşkanımızın talimatıyla orada gereğini yapacağız. Ya birlikte çalışarak temizleyeceğiz, ya da biz tek başımıza bunu yapacağız. Tıpkı Afrin’de, Fırat Kalkanı’nda olduğu gibi” dedi.Bakan Çavuşoğlu, tüm bunların sahada ve masada güçlü diplomasiyi gerektirdiğini ifade ederek, “Yani o yüzden 11’inci Büyükelçiler Konferansı'mız teması da sahada ve masada güçlü diplomasidir. Artık sahada kazandıklarımızı masada kaybetmiyoruz, kaybetmeyeceğiz. Masada kazandıklarımı da aynı şekilde sahada kaybetmek yok. Birbirini destekleyecek. İşte bu uyum içerisinde sahadaki aktörlerle diplomasi dahil, masadaki aktörlerin uyumuyla çok şükür ve gücümüzle, artık Türkiye sahada ve masada güçlü bir ülkedir” şeklinde konuştu.

Bakan Çavuşoğlu'nun konuşmasının ardından toplantı basına kapalı olarak devam etti.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
BİYOGRAFİ
RÖPORTAJLAR
ARŞİV ARAMA
açık